Predstavenie elektrického závodného auta „Cupra e – Racer“

Predstavenie elektrického závodného auta „Cupra e – Racer“

- in Šport
1207
Komentáre vypnuté na Predstavenie elektrického závodného auta „Cupra e – Racer“

Pred nedávnom sa “Cupra e – Racer” stala samostatnou značkou. Na tohtoročný autosalón do Ženevy privezie nielen kompletnú paletu sériových modelov, ale tiež svoju predstavu o čisto elektrickom závodnom aute “Cupra e – Racer”.

Svoj záujem o čisto elektrický pohon už automobilky nevzťahujú iba na sériové autá určené pre bežnú cestnú prevádzku, ale ako dokazuje novinka Cupra, príznačne pomenovaná e-Racer, tiež na oblasť automobilových závodov.

S elektromobilmi sú väčšinou spájané neveľmi dobré jazdné výkony, samozrejme výnimkou sú napríklad vozidlá značky Tesla. Ako dokazuje Cupra e-Racer, možno aj u elektromobilov dosiahnuť vynikajúcich jazdných parametrov. Podľa údajov španielskej automobilky dokáže e-Racer zrýchliť z pokoja na rýchlosť 100 km / h iba za 3,2 sekundy a ďalej pokračovať až do maximálnej rýchlosti 270 km / h.

Uvedené jazdné výkony má na svedomí čisto elektrický pohon. Skladá sa zo štyroch elektromotorov, ktoré sú uložené v zadnej časti automobilu. Ich výkon ani krútiaci moment výrobca oficiálne neuvádza. Špekuluje sa o 300 až 500 kW. Iba zdôrazňuje, že motory točia až 12.000 otáčok za minútu. Teda výrazne viac, než spaľovacie motory cestovných-pretekárskych automobilov. Aj vďaka tomu si vozidlo vystačí iba s redukčným prevodom a preto nie je vybavené viacstupňovou prevodovkou.

Na napájanie elektromotorov slúži akumulátor, skladajúci sa z 23 modulov. Každý modul potom obsahuje 264 článkov. Celkom je teda v zdrojovej sústave vozidla použitých 6072 článkov. Cupra uvádza, že akumulátory vozidla e-Racer majú obdobný výkon ako približne 9000 batérií pre bežné mobilné telefóny. Zaujímavé je, že nabíjanie batérií na plnú kapacitu údajne nezaberie viac ako 40 minút.

Hmotnosť akumulátorov je však značných 450 kg a tvorí tak celú tretinu pohotovostnej hmotnosti celého vozidla. Aby výrobca dosiahol patričného rozloženie hmotnosti na obe nápravy, ktoré je kľúčom k zachovaniu požadovaných jazdných vlastností, rozmiestnil akumulátory po celej spodnej časti vozidla, pričom ich rozdelil na viac subjektov.

Pri konštruovaní a návrhu vozidla e-Racer vyšli inžinieri z vozidla Seat Leon, ktorého upravený skelet karosérie sa stál základom e-Racer. Karoséria Cupry bola samozrejme ďalej dodatočne vystužená, napríklad montážou ochrannej oceľovej klietky.

Pri tak vysokej maximálnej rýchlosti hrala hlavnú úlohu tiež aerodynamika. V jej prípade stojí za pozornosť nahradenie klasických vonkajších spätných zrkadiel miniatúrnymi kamerami. Cestnú premávku za vozidlom, tak vodič sleduje na veľkom displeji na palubnej doske, ktorý obraz kamier prenáša.
Auto údajne jazdí inak, než pretekárske vozidlo s konvenčným spaľovacím motorom, píše aj web auto.cz. Najmä akcelerácia je naozaj rýchla a navyše vozidlo vyludzuje zvuk, blízky komára. Možno aj preto vznikol príznačný názov tohto automobilu “komár na asfalte”.

Viac o tomto automobile môžete vidieť aj v tomto videu:

https://www.youtube.com/watch?v=79_jCRIDZ88

You may also like

Ktorá metóda opravy preliačin na aute je cenovo najvýhodnejšia?

Preliačiny na aute vznikajú z rôznych príčin. Či už