Čo tak nové BMW i3s? Prvý elektrický hot-hatch

Čo tak nové BMW i3s? Prvý elektrický hot-hatch

- in Auto
1111
Komentáre vypnuté na Čo tak nové BMW i3s? Prvý elektrický hot-hatch

V roku 2013, keď sa začalo vyrábať prvé BMW i3, o elektromobilite sa stále ešte len hovorilo. Momentálne sa síce u nás o elektromobilite stále skôr hovorí, ale v západnej Európe už je trh celkom rozvinutý, rovnako ako infraštruktúra, ako uvádza aj autorevue.cz.

Aj taký špecifický automobil, ako je zakladateľ rodiny “i”, sa dočkal faceliftu v polovici svojho životného cyklu. S ním prichádza aj verzia “s”. Je silnejší a má tuhší podvozok.

Keď stretnete v šere, či za tmy protiidúce BMW i3, budete sa čudovať, ako môže elektromobil, u ktorého je každý watt vzácny a ešte stojí cez milión korún, svietiť obyčajnými halogénovými svetlometmi. LED svetlá, ktoré sa už v tom čase používali medzi o polovicu lacnejšími autami, BMW neponúklo ani za príplatok. To sa v rámci faceliftu zmenilo, i3 dokonca dostala veľmi silné segmenty.

Dizajnovo však došlo len k veľmi miernym zmenám. Stále je to tá istá i3, vysoká a úzka, s presklenou zadnou časťou. Čo sa týka verzie s, už do tak členitého dizajnu pridali lemy blatníkov a čierne doplnky.

Automobilka na výrobu i3 pristupuje veľmi rozumne. BMW v Lipsku je z veľkej časti poháňaná elektrinou z veterných a vodných elektrární a taký prístup spoznáte aj vnútri. Použité sú napríklad viečka od PET fliaš v čalúnení.

Celkovo pôsobí interiér po stránke kvalitatívnej, detailnej a ergonomickej ako BMW najnovšej generácie. A teda úplne skvele.

Vnútri je všetko na dotyk vysoko príjemné. Celkovo sa skrátka cítite skvele, komfortne. Inak presvetlenému priestoru vadia len široké stĺpiky, ktoré prekážajú vo výhľade. Aspoň, ale sedíte vysoko a bezprostredne pred auto vidíte perfektne.

V rámci faceliftu i3 dostala infotainment iDrive poslednej generácie, ktorý nemá chybu. Ani po stránke technologickej teda nie je čo vytknúť. Prekvapí priestor vo vnútri. Tak kompaktnému vozidlu by ste možno nehádali, že v pokoji odvezie štyroch dospelých vrátane ich skromnej ​​bagáže. Pod podlahou kufra potom nájdete batérie a príslušenstvo elektromotora, lepšie povedané však len hliníkové zaslepenie. Môže za to chytré umiestnenie batérií do podlahy vozidla a elektromotora priamo k zadnej náprave. Práve kvôli batériám pod vami, ale musí byť i3 tak vysoká.

Prístup na zadné sedadlá je riešený takzvanými samovražednými dverami – zadné sa otvárajú opačne. Ak by ste hľadali spojenie s príbuznými vozmi Rolls-Royce, nie je tomu tak. Zadná časť sa totiž nedá otvoriť samostatne. Najskôr musíte otvoriť predné. K bočnému stĺpiku je navyše pripevnený pás predných cestujúcich.

Pokiaľ s tým ale počítate, nasadanie je veľmi komfortné, otvorí sa totiž pred vami veľký nástupný priestor, ktorý si konštruktéri mohli dovoliť vďaka monokoku z plastom tvrdených uhlíkových vlákien, takzvaného CFRP. Pre ešte lepšie nasadanie možno predné sedadlo naklopiť. Úplne nepochopiteľne, ale nedrží na mieste sklopenia a počas nasadania je nutné, aby ho niekto držal.

Tip na záver: K autu BMW i3s sa hodí aj nabíjacia stanica, ktorá zohľadňuje okrem zvoleného režimu aj aktuálnu spotrebu domu, pozná hodnotu ističa a chráni ho pred vyrazením.

About the author

You may also like

Ktorá metóda opravy preliačin na aute je cenovo najvýhodnejšia?

Preliačiny na aute vznikajú z rôznych príčin. Či už