ATV – Ako jazdiť bezpečne a užiť si každý kilometer

ATV – Ako jazdiť bezpečne a užiť si každý kilometer

- in Šport
0
Komentáre vypnuté na ATV – Ako jazdiť bezpečne a užiť si každý kilometer
ATV – Ako jazdiť bezpečne a užiť si každý kilometerATV – Ako jazdiť bezpečne a užiť si každý kilometer

Štvorkolky, či už ATV, UTV, alebo športové modely, nie sú nebezpečné stroje, ale stroje, ktoré bavia a pomáhajú. Každé vozidlo je predsa nebezpečné len toľko, koľko je nebezpečný jeho majiteľ. Jazdiť na štvorkolke a užívať si každý kilometer sa dá bezpečne. Ako na pohodlnú  jazdu na ATV bez rizika a obáv?

Na štvorkolku sa adekvátne oblečte

Výbavu na jazdu na štvorkolke by si mali kúpiť majitelia side by side, športovej štvorkolky a štvorkolky úžitkovej, ktorá je využívaná nielen na farmárčenie. Žiadny zákon síce nepredpisuje oblečenie na štvorkolky, no adekvátne oblečenie prispieva k bezpečnej jazde. Ako výbava pre jazdca na štvorkolke vyzerá?

  • Ochrana najviac zraniteľných častí tela – ochranná prilba (ochrana pri páde), okuliare (ochrana proti UV žiareniu, prachu, blatu a kamienkom), rukavice (poškriabanie odlietavajúcimi kamienkami alebo vetvami stromov) a topánky (ochrana proti zraneniu pri prevrátení, lepšia trakcia pri riadení).
  • Počas športovej jazdy pridajte ako ochranu chrániče hrudníka, kolien a lakťov.
  • Jazdecká kombinéza z pevného materiálu, ktorý odolá mechanickému poškodeniu (odretiu, pretrhnutiu).

Absolútne zakázané činnosti

Nech vás ani nenapadane dať do rúk štvorkolku deťom. Pre deti existuje detská štvorkolka, ktorá jazdí ohraničenou rýchlosťou a nie je určená na cesty. Šoférovať štvorkolku môžu len osoby vlastniace vodičské oprávnenie a motoristi so skúsenosťami. Prvé jazdy so športovou štvorkolkou si vyskúšajte na cvičisku, kde je po ruke pomoc pre prípad núdze. Nevozte na štvorkolke viac pasažierov ako povoľuje návod k stroju. Vyhnite sa frajerine v podobe vozenia ľudí v zadnej či prednej časti štvorkolky.

Dôležitý je technický stav a vaše schopnosti

Dobre udržiavaný stroj vám prinesie radosť a je zárukou bezpečnej jazdy. Pravidelná kontrola dôležitých komponentov ako je motor, brzdy, motorový olej, tesnenie a pneumatiky sa nesmie zanedbávať. Štvorkolku po jazde vyčistite, zaparkujte do garáže alebo prikryte ochrannou plachtou.

Zžiť sa so štvorkolkou nejakú dobu trvá. Triky, ktoré milujú všetky majitelia štvorkoliek, skúšajte až po dokonalom ovládnutí stroja. Najčastejšou nehodou na štvorkolke býva prevrátenie pri prudkom vyberaní zákruty a driftovaní. Vyvážiť stroj telom dokážete len v primeranej rýchlosti. Užiť si jazdu dokonale môžete len v dokonalej štvorkolke, ktorú si zostavíte na tomto linku https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html. Náš tajný tip sú štvorkolky can am patriace medzi špičku v segmente vozidiel do terénu.

 

 

 

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.