Náklad na streche vozidla vás bude stáť zopár eur navyše

Náklad na streche vozidla vás bude stáť zopár eur navyše

- in Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Náklad na streche vozidla vás bude stáť zopár eur navyše
náklad na streche vozidlanáklad na streche vozidla

Každý náklad na streche vozidla znamená pre vašu peňaženku väčšiu záťaž. Plne naložený automobil má vysokú spotrebu. Ak si k nákladu prirátate fyzikálne pôsobenie odporu vetra, tak sa môžete dopracovať k sume, ktorá vás nepríjemne prekvapí. Samozrejme, že v niektorých prípadoch je nutné náklad previesť osobným automobilom, a tak vám neostáva nič iné, ako zvýšenú spotrebu eliminovať iným spôsobom.

Nie všetko sa vám zmestí do kufra vozidla

Menšie osobné vozidlá majú problém i s väčšou taškou. Niektoré športové potreby sa dajú previesť napríklad pomocou nosičov. Z praktického a finančného hľadiska sa najviac oplatia nosiče bicyklov na ťažné. Lyže a menšie športové potreby je možné pripevniť na priečne nosiče. Ak však idete na dlhšiu dovolenku alebo potrebujete previesť väčší náklad, musíte si zaobstarať strešný box. Väčšina ľudí si kúpi menší box v mylnej predstave, že ušetria. Niektoré menšie strešné boxy sú drahšie ako väčšie. Navyše menšie boxy vplývajú na spotrebu vozidla viac ako objemnejšie. Pozor na tvar boxu. Aerodynamické tvary sú šetrnejšie k spotrebe paliva a menej vplývajú na jazdu. Napriek tomu, že strešný box je záťažou pre vozidlo, je tiež skvelým pomocníkom. Do boxu sa zmestia kufre plne oblečenia, potreby na surfovanie, snowboard alebo detské turistické nosiče. S boxom na streche nesmiete jazdiť tak, ako ste zvyknutí. Je nutné neustále myslieť na to, že automobil je inak vyťažený a prekvapiť vás môže aj slabší bočný vietor. A ako je to vlastne s tou spotrebou?

Na aké výdavky sa treba pripraviť

Tí z vás, ktorí už vyskúšali dovolenku vlastným vozidlom a so strešným boxom zistili, že naozaj zaplatili za benzín viac ako obvykle. Niektorí šoféri si tieto výdavky vyrátajú a iní ich berú ako nutné zlo. Presnejšími výpočtami sa zaoberali americkí vedci, ktorí simulovali jazdu s boxom v špeciálnom laboratóriu. Skúmali nielen strešné boxy, ale aj strešné nosiče s rôznym nákladom. Strešné boxy nedopadli najhoršie, ale predsa len mali na spotrebu vplyv. Počas jazdy po diaľnici s plným strešným boxom sa pripravte na spotrebu vyššiu o 20 %. Úplnou katastrofou je, keď prevážate na streche bicykle. V závislosti od počtu bicyklov sa môžu vaše výdavky na palivo zvýšiť až o tretinu! Nemyslite si, že len náklad zvýši spotrebu. Stačí, aby ste na strechu pripevnili strešné nosiče a bez akéhokoľvek nákladu si priplatíte približne 10 %.

Zopár tipov na záver

Ak prevážate bicykle, vyberte si iný ako strešný nosič. V prípade, že musíte využiť strešný box, kúpte si väčší a ihneď po prevezení nákladu ho zo strechy odinštalujte. Dávajte si pozor aj na rýchlu jazdu. Čím rýchlejšie budete jazdiť, tým viac spozorujete ubúdajúce palivo.

 

 

 

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli