Vyznáte sa vo funkčných vlastnostiach terénnych bahenných pneumatík?

Vyznáte sa vo funkčných vlastnostiach terénnych bahenných pneumatík?

- in Auto, Šport
0
Komentáre vypnuté na Vyznáte sa vo funkčných vlastnostiach terénnych bahenných pneumatík?
Vyznáte sa vo funkčných vlastnostiach terénnych bahenných pneumatík?

Nastávajúce slnečné obdobie nás bude o to viac lákať vonku do prírody. Máte dobre vybavené terénne vozidlo? Pre extrémne vonkajšie podmienky sú odporúčané modely UAZ, no ich funkčnosť a mieru opotrebovania pravidelne sledujeme. Dobrým ukazovateľom je pomer jazdenia po prírodných a spevnených plochách – jazda mimo terénu nemá predstavovať viac ako 20 % z celkovo najazdených kilometrov. Predtým ako vyzujete opotrebované bahenné pneumatiky, priblížte si spolu s nami ich základné funkcie.

Odchádzate loviť alebo rybárčiť? Nie je ale jedno na akých pneumatikách

Aj so SUV alebo offroad sa dostanete na miesta, o ktorých mnohí len snívajú, no pre bezpečnosť máte mať namontované bahenné pneumatiky. Terénne podmienky sú neustále variabilné – raz sa brodíte bahnom, inokedy prechádzate po rôzne tvrdej pôde, potom po kamenistej a mokrej vozovke.

V blate potrebujete jednoznačne zvyšovať trakciu, preto sa rozhliadnite po pneumatikách s výstupkami. Drahšie rovnako ako najlacnejšie pneumatiky do terénu sú hlučnejšie, no viete si vybrať už aj zo športových modelov. Či sú vzhľadovo krajšie, je dosť subjektívnym tvrdením, ale určite prípustné pre spevnený aj prírodný terén. Vyváženosť v kvalite zabezpečujú napríklad Mud terrain s trojitým polymérovým kordom. Sú vynikajúce pre rôzne typy SUV, vyznačujú sa zvýšenou priechodnosťou po akejkoľvek pôde bez zbytočného brodenia.

Čo iný terén, to odlišná guma?

Ich stabilitu môže narušiť nielen zmena terénu, ale aj pokles tlaku. Hodnoty pravidelne kontroluje snímač tlaku pneumatík s integrovanými senzormi vo vozidle. Platí, že na mäkšej gume jazdíme v piesku a po močiaroch. Je na nich vzor rybej kosti so skosenými drážkami.

Na ostrých kameňoch a po hline používame terénne pneumatiky z tvrdej gumy. Ich dezén potrebuje väčšie bloky, aby nedošlo k prepichnutiu citlivejšej časti pneumatiky. Všeobecne uprednostňujeme jazdu pri konštantnej, miernej rýchlosti pre stabilitu a prekonávanie brodov. Navýšite si tým komfort a bezpečnejšie budú aj vaše dobrodružstvá v teréne!

 

 

 

About the author

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.