Ako postupovať pri kúpe pneumatík z druhej ruky

Ako postupovať pri kúpe pneumatík z druhej ruky

- in Nesmie vám ujsť, Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Ako postupovať pri kúpe pneumatík z druhej ruky
Ako postupovať pri kúpe pneumatík z druhej ruky

Momentálne je prezúvanie zimných pneumatík na letné v plnom prúde. Možno nečakane zistíte, že vaše staré letné pneumatiky už doslúžili, ale na nové nemáte peniaze. Možnosťou je kúpa pneumatík z druhej ruky, ktorá môže i nemusí byť dobrou voľbou.

Kde nájsť pneumatiky z druhej ruky

Pneumatiky z druhej ruky sa predávajú na všetky typy vozidiel, na malé osobné, úžitkové, na SUV alebo offroad, dokonca aj na nákladné vozidlá. Pred rozhodnutím kúpiť ojazdené pneumatiky najskôr presurfujte internet a zistite si ceny nových. Možno vás prekvapí, že úplne nové najlacnejšie pneumatiky budú lacnejšie ako ojazdené. Dobre si prerátajte životnosť pneumatík. Nové vám vydržia vyše päť rokov. Ojazdené podľa stavu niekedy ani nie dva roky. Na druhej strane sa môže stať, že práve na váš model vozidla sa viacej oplatia pneumatiky z druhej ruky. Ojazdené pneumatiky nájdete na rôznych bazároch na internete. Na rozdiel od nových ich nikdy nekupujte bez toho, aby ste ich osobne skontrolovali. Žiadna fotografia nenahradí priamu kontrolu. Pri kontrole pozorne prezrite povrch celej sady a zmerajte ich dezén. Najlepším variantom sú pneumatiky, ktoré sú osadené na disku. Na nafúknutých pneumatikách najlepšie odhalíte malé trhliny. Lepšou voľbou je kúpa ojazdených pneumatík v pneuservise. Budete mať istotu, že kupujete tovar od odborníkov a znížite riziko skrytej závady.

Čo kontrolovať pri ojazdených pneumatikách

Okrem už spomínaného dezénu sa zamerajte aj na to, kedy boli pneumatiky vyrobené. Tento údaj nájdete na samotnej pneumatike. Ide o tzv. DOT kód. Posledné štyri číslice z kódu uvádzajú týždeň a rok výroby. Aj pneumatika vo výbornom stave by nemala byť staršia ako päť rokov. Je to z dôvodu materiálu, ktorý sa na výrobu pneumatík používa. Tento materiál rokmi tvrdne a neposkytuje dobré jazdné vlastnosti. Pri starých pneumatikách vám nepomôže ani údržba, ani snímač tlaku pneumatík, pretože nikdy nedosiahnu na kvalitu novších. Počas vizuálnej kontroly povrchu si všímajte bočnice, ktoré by nemali mať žiadne, ani jemné, praskliny. Dávajte si pozor na asymetrické ojazdenie dezénu. Dezén môže byť síce dostatočne hlboký, ale nerovnosti znehodnocujú jazdné vlastnosti. Nikdy nekupujte pneumatiky od neznámej značky. Dajte prednosť renomovaným výrobcom a vždy kupujte pneumatiky s rozmermi, ktoré sú uvedené v technickom preukaze vozidla.

 

 

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no