Výmena oleja na motorke: Prečo a ako často meniť olej?

Výmena oleja na motorke: Prečo a ako často meniť olej?

- in Nesmie vám ujsť, Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Výmena oleja na motorke: Prečo a ako často meniť olej?
Výmena oleja na motorkeVýmena oleja na motorke

„Kto maže, ten jede.“ Fráza, ktorá dokonale platí pri motoroch. Či už v autách, alebo motorkách. Prečo sa oplatí olej meniť pravidelne? Ako často by sme ho mali meniť? A dokážete to urobiť aj svojpomocne? Odpovede na tieto otázky nájdete v tomto článku. 

Čo môže spôsobiť starý olej

Základnou otázkou je: Prečo motor potrebuje olej? Krátka odpoveď je, aby fungoval tak, ako má a to čo najdlhšie. Poďme si to však rozmeniť na drobné. Olej znižuje trenie pohyblivých častí motora v motorke i automobile. 

Vďaka tomu sa motor neprehrieva a šliape ako hodinky. Olej má rovnako výrazný podiel na tom, že znižuje schopnosť nečistôt, prachu či kovových pilín poškodiť dôležité komponenty motora. 

Tiež nesmieme zabúdať na vlastnosť oleja, vďaka ktorej neutralizuje kyslosť prostredia a tiež chráni motor pred koróziou. Kto maže, ten predlžuje životnosť svojho motora a zlepšuje jeho funkčnosť. 

Kedy meniť olej na motorke?

Ako často meniť olej na motorke? Najčastejšie sa stretneme s odpoveďou: každý rok alebo každých 6 000 kilometrov. V manuáloch k motorkám však môžeme nájsť aj odporúčané limity, ktoré sú dvojnásobné – teda 12 000 km

Pri agresívnejšej jazde sa tento limit skráti na polovicu. Intenzita výmeny oleja na motorke podľa počtu najazdených kilometrov je tak do značnej miery individuálna. Odborníci sa však zhodujú, že bez ohľadu na počet najazdených kilometrov je olej dobré vymeniť minimálne raz za rok. 

Najlepším riešením je vymeniť olej ešte pred zazimovaním motorky. Rovnako sa odporúča meniť olej hneď po kúpe novej motorky, ak nemáme informácie o tom, kedy bol naposledy menený a koľko kilometrov bolo na stroji najazdených.

Výmena oleja na motorke

Vymeniť olej na motorke dokážete svojpomocne

Aby olej disponoval dobrou viskozitou a naozaj vytiekol všetok, je dobré ho vypúšťať ešte z teplého motora. Keď motor zahrejete, vypnite ho, pod motorku umiestnenú v rovine podložte väčšiu nádobu na olej. 

Vhodným náradím uvoľníme vypúšťaciu skrutku a pomaly ju vytiahneme. Majte na mysli, že rovnako ako motor, tak aj olej je zahriaty. Zvýšená obozretnosť je preto na mieste. Nechajte olej vytiecť všetok, buďte trpezlivý, práve posledné mililitre obsahujú najviac nečistôt. 

Pri výmene oleja v motore motorky odporúčame taktiež vymeniť i olejový filter. V porovnaní s investíciou do opravy motora ide o malý náklad. Následne zaskrutkujeme vypúšťací ventil, skontrolujeme či je dobre dotiahnutý, nalejeme nový olej a môžeme si užívať jazdu. Alebo sa tešiť na príchod novej motorkárskej sezóny. 

 

Kvalitný olej pre vašu motorku nájdete v špecializovanom obchode Styx

 

You may also like

Ktorá metóda opravy preliačin na aute je cenovo najvýhodnejšia?

Preliačiny na aute vznikajú z rôznych príčin. Či už