Najlepšie autá 90. rokov

Najlepšie autá 90. rokov

- in Auto
843
Komentáre vypnuté na Najlepšie autá 90. rokov

90 roky minulého storočia boli naozaj zaujímavým obdobím pre automobilový priemysel. Bol v celku v dobrej kondícií. Ponúkal fanúšikom štyroch kolies, od malých mestských áut cez športové modely, až po veľké luxusné limuzíny. Tieto roky nám zároveň ponúkli aj prvé sprísnené emisné predpisy a ropnú krízu po vojne.

Po tom ako sa zrútil berlínsky múr to pre nás, ako krajiny východného bloku, znamenalo priam raketový kontakt s dovtedy nepoznanými autami svetových značiek nielen na cestách ale aj v showroomoch.

Honda NSX je čistokrvný Japonec

Toto auto, ktoré je nositeľom pokrokovej techniky nepôsobí vôbec teatrálne. Aj keď sa jej dizajnéri inšpirovali stíhačkou F – 16 Fighting Falcon. Motor bol už vtedy oddelený od kabíny dvojitým sklom a po štarte ho pomaly ani nebudete počuť, čo pre milovníkov poriadnych otáčok nie je až tak dobré. Honda NSX má všetko čo je kvalitné a dobre drahé. Pod kapotou skrýva V6 s variabilným časovaním ventilov dosahujúci výkon 201 kW. Majiteľovi ponúka aj protišmykovú reguláciu, ABS  a ľahkú hliníkovú karosériu.

Technické vychytávky 90. rokov

Ak sa na 90. roky pozrieme celkovo tak sa patrí spomenúť, že mnohé už dnes štandardné technické riešenia pochádzajú práve z týchto rokov. Spomenúť treba Mitsubishi, ktoré v roku 1996 uviedlo motor GDI s priamym vstrekovaním benzínu. Alfa Romeo, ktorá o rok neskôr ukázala vtedy vychytávku common-rail, bez ktorého si dnes nevieme predstaviť Opel Crossland alebo Opel Grandland, ktoré majú naftové motory.

Citroen AX

Patril medzi prvé mestské modely podobne ako dnes Opel Corsa. Model AX mal zadné výklopné dvere vyrobené z plastu. Tiež ste ho v tej dobe mohli vidieť ako 5-dverové riešenie. Tento model nepatril medzi najspoľahlivejšie ale aj tak si získal srdcia niektorých šoférov.

 

About the author

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no