10 chýb motoristov, ktorými škodia svojmu autu

10 chýb motoristov, ktorými škodia svojmu autu

- in Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na 10 chýb motoristov, ktorými škodia svojmu autu
10 chýb motoristov, ktorými škodia svojmu autu10 chýb motoristov, ktorými škodia svojmu autu

Počas prevádzky vozidla je dôležité venovať pozornosť niekoľkým dôležitým aspektom, aby ste zabránili poškodeniu auta a zamedzili zničeniu jeho častí. Niektoré chyby, ktoré robia vodiči, môžu mať vážne dôsledky nielen pre bezpečnosť, ale aj vzhľad a životnosť automobilu. Ktorých 10 chýb robia motoristi najčastejšie?

1. Ignorovanie servisných prehliadok

Zanedbanie pravidelných servisných kontrol a údržby môže viesť k poruchám, ktorým sa dalo predísť. Pri prehliadke technik skontroluje všetky dôležité časti vozidlo ako je motor, podvozok, batéria, letné alebo zimné pneumatiky a karoséria. Riešiť drobnú poruchu ihneď je lacnejšie ako ju nechať prerásť do závažného poškodenia.

2. Neprimeraný spôsob jazdy

Príliš tvrdá jazda, jazda so studeným motorom, časté prudké brzdenie a bláznivé akcelerácie vedú k opotrebovaniu pneumatík a nezáleží na tom, či ide o drahé, alebo lacné pneumatiky. Ničí sa tiež brzdový systém a podvozok. Zabrať dostáva aj motor, ktorého výkon sa bude znižovať.

3. Zanedbanie výmeny oleja

Nedodržiavanie pravidelných výmen oleja je cestou k opotrebeniu motora a jeho častí. Motor môže nečakane zlyhať a čakať vás bude veľmi nákladná oprava.

4. Žiadna starostlivosť o karosériu

Nedostatočná starostlivosť o karosériu, nepravidelné umývanie a absencia ochrany proti poškriabaniu či UV žiareniu spôsobia, že karoséria nebude pôsobiť esteticky. Časom prichádza ku korózii, ktorá znižuje hodnotu vozidla.

5. Ignorovanie varovných kontroliek

Ignorovanie varovných kontroliek na palubnej doske je čisté bláznovstvo. Po zablikaní ktorejkoľvek z kontroliek zbehnite do servisu a preverte príčinu ich rozsvietenia.

6. Tankovanie nekvalitného paliva

Tankovanie nekvalitného paliva ničí motor a znižuje jeho výkon. Dlhodobé používanie takéhoto paliva spôsobí opotrebovanie palivového systému a ďalších súčiastok.

7. Žiadna starostlivosť o pneumatiky

Nízky tlak v pneumatikách alebo naopak vysoký, žiadna kontrola tlaku a zanedbanie vizuálnej kontroly povrchu pneumatík znižuje ich životnosť. Zároveň sa zvyšuje riziko nehody a tiež spotreba paliva.

8. Neprimerané zaťaženie vozidla

Preťažovanie vozidla môže spôsobiť nadmerné opotrebovanie a zvýšenú záťaž na podvozok i pneumatiky. Hrozia poškodenia pneumatík, ich roztrhnutie a zvyšuje sa spotreba.

9. Agresívne brzdenie

Neprimerané a prudké brzdenie je v prvom rade nebezpečné. Okrem toho spôsobuje opotrebenie brzdových platničiek a kotúčov. Brzdy vás následne môžu v nečakanej chvíli zradiť.

10. Neopatrné parkovanie

Neopatrné parkovanie má za následok preliačiny, poškodenia karosérie i nárazníkov. Pri kolízii hrozí aj zranenie a škody väčšieho rozsahu.

 

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no