Štvorkolky a bezpečnosť: ako znížiť riziko nehody

Štvorkolky a bezpečnosť: ako znížiť riziko nehody

- in Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Štvorkolky a bezpečnosť: ako znížiť riziko nehody
Štvorkolky a bezpečnosť: ako znížiť riziko nehodyŠtvorkolky a bezpečnosť: ako znížiť riziko nehody

Štvorkolky sú terénne vozidlá, ktoré obľubujú priaznivci adrenalínu a dobrodružstva. Napriek ich značnej stabilite a robustnosti je dôležité si uvedomiť, že ich využívanie prináša riziko zranení. Aké nehody sa stávajú na štvorkolkách najčastejšie a ako sa im dá predísť?

Prevrátenie štvorkolky

Najviac rizikové s ohľadom na závažnosť zranení bývajú situácie, kedy sa štvorkolka prevráti. Ak štvorkolka padne na jazdca, môže ísť o fatálnu situáciu, ktorú neprežije. Niekoľko sto kilogramov váhy rozdrvia kosti a vytvoria tlak nezlučiteľný so životom.  Aby ste prevráteniu predišli, je dôležité dodržiavať pravidlá týkajúce sa jazdy a primeranej rýchlosti. Skákanie a driftovanie skúšajte až po nejakom čase jazdenia, keď získate sebadôveru a stroj budete dokonale ovládať. Venujte pozornosť technike jazdy a postupne zvyšujte náročnosť terénu. Pred každou jazdou sa uistite, že štvorkolka je v dobrom technickom stave. Skontrolujte hlavne pevnosť spojov a brzdový systém. Mali by ste tiež investovať do kvalitnej prilby a chráničov, ktoré ochránia najviac zraniteľné časti tela.

Nehody na verejných komunikáciách

Jazda na štvorkolke na verejných cestách je tiež riziková. Dodržujte všetky dopravné predpisy a vyhýbajte sa rýchlej jazde v oblastiach s vysokou premávkou. Nezabúdajte na náležité oblečenie, vrátane reflexných prvkov, aby vás ostatní účastníci premávky ľahšie videli. Uvedomte si, že štvorkolky v zákrutách reagujú o niečo horšie ako motorky či automobil. Preto pred zákrutou spomaľte a stroj vyvážte telom.

Aj technický stav štvorkolky je dôležitý

Mnohé nehody na štvorkolkách sú spôsobené technickými problémami. Aby ste nezostali počas jazdy nemilo prekvapení, pravidelne kontrolujte a udržuje štvorkolku v dobrom technickom stave. Kontrolujte hlavne rizikové komponenty ako sú motor, batéria, brzdový systém a stav pneumatík. Ani špičkové stroje štvorkolky can am nedokážu robiť zázraky, keď majú pneumatiky defekt alebo brzdové platničky doslúžili.

Jazdenie na štvorkolke neupravujú zákony čo sa výbavy týka, ale rozumný jazdec si na hlavu vždy nasadí helmu a tiež ochranné okuliare. Jazda bude pre vás oveľa príjemnejšia a bezpečnejšia, keď investujete do kombinézy a chráničov. Na čo sa často zabúda, je ochrana rúk. Kožené rukavice vás ochránia pred odskakujúcimi kamienkami.

Jazda na štvorkolke môže byť neuveriteľnou zábavou, ak sa dodržujú bezpečnostné opatrenia. Vďaka našim tipom prispejete k vytvoreniu bezpečnejšieho prostredia pre milovníkov štvorkoliek a zároveň si plne užijete pôžitok z dobrodružstva v prírode. Ideálne je, keď sa so štvorkolkou plne zžijete. Predpokladom takéhoto spojenia je konfigurácia komponentov štvorkolky podľa vašich preferencií na https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.

 

 

 

 

Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

About the author

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no