Vyznáte sa v označení pneumatík?

Vyznáte sa v označení pneumatík?

- in Nesmie vám ujsť, Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Vyznáte sa v označení pneumatík?
Označenie pneumatík

Počas kúpy pneumatík si dobre všímajte jej bočnicu. Na bočnici pneumatiky sú vyrazené údaje, ktoré vám prezradia všetky dôležité parametre o pneumatike, a to vrátane toho, kedy bola vyrobená. Vyznať sa v údajoch nie je zložité a náš malý prehľad vám umožní rýchlo sa zorientovať, aby ste kúpili správne pneumatiky.

Ako kupovať pneumatiky

Zimné a letné pneumatiky sa kupujú podľa rozmerov. Je jedno, či budete kupovať pneumatiky pre SUV, alebo malé osobné vozidlo, všetky pneumatiky majú na bočnici vyrazené údaje, ktoré vám rýchlo odhalia rozmery. To, aké rozmery pneumatík musíte kúpiť pre vaše vozidlo, sa dozviete z technického preukazu. V preukaze je presne definovaný rozmer a tiež náhradné varianty uvedeného rozmeru.

Kúpa pneumatík cez internet je o niečo jednoduchšia ako v obchode. Navyše v e-shopoch nájdete pestrú ponuku, ktorú vám nevie garantovať žiadna kamenná predajňa. Prečo je kúpa pneumatík cez internet jednoduchšia? Pretože vo vyhľadávacích filtroch zadáte typ vozidla, rozmery pneumatík a zobrazia sa vám všetky modely a značky pneumatík. Na internete nájdete napríklad pneumatiky Kormoran, Goodyear, Hankook a iné prestížne značky.

Označenie pneumatík

Označenie pneumatík resp. údaje na bočnici sú rozdelené do 4 sektorov. Uveďme si príklad –  vidíte pneumatiky s údajmi 165/60 R15 77H, čo v preklade do ľudskej reči znamená:

  • Prvé číslo 165 udáva šírku pneumatík. Šírka pneumatík sa meria od horného po spodný okraj.
  • Druhé číslo za lomítkom j. 60 je profilové číslo, je percentuálnym vyjadrením výšky pneumatiky s ohľadom na šírku.
  • Tretie číslo 15 je údajom, ktorý hovorí o tom, ako je široká pneumatika v meracej jednotke palce.
  • Posledné číslo 77 udáva index nosnosti. Ide o údaj, ktorý je dôležitý napríklad vtedy, keď veziete na streche plne naložený strešný box. Pri indexe hmotnosti 77 ide o 412 kg na jednu pneumatiku, takže na štyri je najvyššia povolená hmotnosť 1648 kg.
  • Písmeno H je ukazovateľom rýchlostnej kategórie danej pneumatiky. Udáva, akou maximálnou rýchlosťou môžete jazdiť. Pri indexe H ide o 210 km/h.

DOT číslo

Na bočnici nájdete aj tzv. DOT. Všímajte si toto číslo hlavne vtedy, keď kupujete pneumatiky z výpredaju skladových zásob. Prvé dve čísla udávajú týždeň, kedy boli pneumatiky vyrobené a druhé dve rok.

 

 

About the author

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.