Aj elektrické vozidlá vyžadujú údržbu

Aj elektrické vozidlá vyžadujú údržbu

- in Nesmie vám ujsť, Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Aj elektrické vozidlá vyžadujú údržbu
Aj elektrické vozidlá vyžadujú údržbu

O elektrických vozidlách sa hovorí ako o autách, ktoré nepotrebujú žiadnu údržbu. Toto tvrdenie je pravdivé len čiastočne. Každé auto, dokonca aj elektrické, potrebuje počas roka servis a starostlivosť, bez ktorej by prišlo k degradácii technického stavu. Čo všetko vás v oblasti servisu a údržby čaká, keď si elektromobil kúpite?

Diskutabilná úspora

Zdražovanie elektrickej energie so sebou nesie otázku či sú elektrické vozidlá vskutku tak výhodné. Táto otázka bude zodpovedaná v budúcnosti, keď sa trh s energiami zastabilizuje. No už dnes je jasné, že naši potomkovia budú jazdiť na iných ako na spaľovacích automobiloch. Prvou lastovičkou v tomto smere je zákaz predaja nových spaľovacích vozidiel v EU po roku 2035. Niektoré členské štáty EU, tie chudobnejšie, sa voči zákazu bránia, ale ich hlas je veľmi tichý. Ak ste sa rozhodli už dnes vstúpiť do svete elektromobility, iste vás zaujíma, čo všetko zahŕňa údržba elektrických vozidiel. Nejde len o meranie tlaku v pneumatikách alebo o to, aby ste skontrolovali snímač tlaku pneumatík. Malý prehľad servisných informácií nezaškodí.

Toto robiť nemusíte

Elektromobily majú elektrický motor, ktorý je na údržbu oveľa menej náročný ako spaľovací. Je to dané množstvom komponentov tvoriacich spaľovací motor. Elektrický motor pracuje na menej zložitom princípe a má menej pohyblivých častí, ktoré sa u spaľovacích motoroch rýchlo opotrebujú. Azda najrelevantnejší je fakt, že v elektrickom vozidle nebudete musieť meniť každý rok motorový olej a ani sviečky. Na druhej strane, ak sa predsa len niečo v motore porúcha, v súčasnosti je problém nájsť na Slovensku skutočného odborníka.

Servisu sa nevyhnete

Citlivá elektronika a neprebádané možnosti elektrického motora vás prinútia chodiť na pravidelné servisné prehliadky. Nebudete síce meniť remene a ani vzduchový filter, ale brzdy si musíte dať skontrolovať. Čomu sa nevyhnete dva razy do roka, je výmena sezónnych pneumatík. Označenie pneumatík pre elektromobily je rovnaké ako pre spaľovacie vozidlá a oba typy automobilov  podliehajú rovnakým zákonom. Pri výmene pneumatík musíte dať skontrolovať aj geometriu kolies. Potrebovať budete tiež snehové reťaze, ak sa v zime často pohybuje v horách.

Čo je finančne náročné

Uvedené bežné servisné úkony nie sú finančne náročné. Problém nastane po tom, keď batéria v elektrickom vozidle začne strácať kapacitu. Každá batéria má istý životný cyklus, ktorý sa meria počtom nabití. Po čase bude dojazd vozidla nižší a potreba nabíjania častejšia. Ak budete chcieť automobil využívať aj naďalej, musíte investovať do novej batérie.

 

 

 

 

 

 

About the author

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli