Volvo: Stávka na bezpečnosť, ktorá si získala milióny vodičov

Volvo: Stávka na bezpečnosť, ktorá si získala milióny vodičov

- in Auto
592
Komentáre vypnuté na Volvo: Stávka na bezpečnosť, ktorá si získala milióny vodičov

Bezpečnosť sa s vozidlami renomovanej švédskej značky spája viac ako 60 rokov. Aj preto patria medzi najobľúbenejšie autá celosvetovo.

Ak hovoríme o trojbodovom bezpečnostnom páse alebo prvej detskej sedačke v protismere, užitočné vylepšenia pochádzajú z dielne švédskych konštruktérov značky Volvo. Do päťdesiatych rokov minulého storočia sa síce vo vozidlách síce bezpečnostné pásy nachádzali, no lemovali len oblasť pásu, až po roku 1959 ich môžeme považovať za bezpečnostné. Súčasný trojbodový pás prekrýva aj hrudník, čo je oveľa istejšie. Tento koncept môžu používať aj iné automobilky – svojho času ponúkla značka Volvo svoj patent zdarma práve pre zvýšenie bezpečnosti na cestách. To však nie je všetko, prémiová značka dbá aj na ochranu tých najmenších. Práve preto smeruje toľko pozornosti práve k deťom a ich bezpečiu.

Detská sedačka zo švédskej dielne zmenila svet

Písal sa rok 1972 a konštruktéri Volva nezaháľali, podarilo sa im totiž vytvoriť autosedačku, ktorá smerovala do protismeru a mohla sa plnohodnotne používať. Autosedačky otočené proti smeru jazdy sú navrhnuté takým spôsobom, aby sa energia pri prípadnom náraze rozložila na väčšiu plochu a najmenší členovia posádky boli chránení aj pred čelným nárazom. Detské sedačky otočené proti smeru jazdy patria medzi najspoľahlivejšie a najbezpečnejšie vôbec. Podľa výrobcov je dobré používať ich až do štyroch rokov dieťaťa.

Vozidlá Volvo ako najbezpečnejšie autá vôbec

Automatické brzdenie a sledovanie jazdného pruhu sú osvedčenými funkciami, ktoré pomáhajú zlepšovať jazdné vlastnosti a podľa rôznych štatistík patria modely švédskej automobilky na čele s XC90 k najbezpečnejším autám sveta. Ako je to možné? Na území Veľkej Británie neboli zaznamenané pri modeli XC90 žiadne úmrtia od roku 2002, teda odkedy sa začalo vyrábať. Na krk mu šliape aj jeho menší variant, Svetové auto roka 2018, Volvo XC60, tiež považované za špicu vo svojej triede. V tomto roku navyše model XC60 z dielne  švédskej automobilky získal ocenenie Najbezpečnejšie auto sveta.

Prečo sú vozidlá Volvo také obľúbené

Nie je to len bezpečnosťou na cestách, vodiči a milovníci štýlu ich vyhľadávajú aj vďaka ich elegantnému dizajnu, kvalitnému prevedeniu a jazdným vlastnostiam, ktoré si obľúbili tisíce spokojných klientov na celom svete. Na prvom mieste je však pre švédsku značku stále bezpečnosť. Úroveň svojich automobilov v tejto sfére plánuje Volvo posunúť na ešte vyššiu úroveň. Dôkazom je aj sebavedomé vyhlásenie automobilky, ktorá chce od roku 2020 splniť do bodky predsavzatia, že vo všetkých jej nových vozidlách nikto nezahynie, ani sa vážne nezraní.

 

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli