Viete kedy použiť zosilnené pneumatiky?

Viete kedy použiť zosilnené pneumatiky?

- in Nesmie vám ujsť
1076
Komentáre vypnuté na Viete kedy použiť zosilnené pneumatiky?

Každá pneumatika s akýmkoľvek rozmerom má stanovený index nosnosti. Ten udáva jej maximálne zaťaženie. Zosilnené pneumatiky sú určené pre záťaž vyššiu, než majú štandardné behúne s daným rozmerom. V akých prípadoch sa také pneumatiky používajú?

V čom sa líšia zosilnené pneumatiky?

Zosilnenú pneumatiku od tej štandardnej na prvý pohľad nepoznáme. Rozdielna je hlavne vo vnútri. Pneumatika so zvýšenou záťažou môže mať zosilnenú bočnicu, môže sa na ňu použiť viac materiálu, alebo sa do kostry pridá dodatočná vrstva. Tým sa docieli zvýšenie nosnosti takej pneumatiky.

Ďalším rozdielom oproti bežnej pneumatike je možnosť zvýšenia tlaku vzduchu, čím sa dá tiež dosiahnuť zvýšenie nosnosti. To je možné vďaka pevnejšej konštrukcii. Maximálne zaťaženie pneumatiky sa totiž vždy odvíja od tlaku vo vnútri pneumatiky – čím mäkšia pneumatika, tým znesie menšiu záťaž.

Zosilnené pneumatiky sa vďaka vyššej odolnosti používajú aj na športových autách.

Ako sa zosilnené pneumatiky označujú?

Jediná možnosť, ako pohľadom rozoznať zosilnené pneumatiky od bežných, je pozrieť sa na označenie na ich bočnici. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s nápisom Extra Load (alebo skratkou XL, prípadne EXL), o niečo menej často výrobcovia používajú aj skratky RF alebo RFD (Reinforced čiže zosilnené).

Použitie zosilnených pneumatík

Pneumatiky s označením XL sú určené pre časté prevážanie ťažkého nákladu. Typické použitie sa tak ponúka pri dodávkach, vanoch, pick-upoch alebo pri vozidlách typu kombi. Každé vozidlo má v manuáli uvedený index nosnosti pneumatík, prípadne či sú pre neho homologované zosilnené pneumatiky, a je potrebné sa tým riadiť. Niektoré menšie dodávky ale umožňujú aj použitie bežných úžitkových pneumatík.

Výrobcovia niekedy predpisujú tieto pneumatiky aj pre silné športové vozidlá. Je to hlavne kvôli vysokému výkonu motoru. Vďaka zosilneným pneumatikám vozidlo lepšie reaguje na akceleráciu alebo brzdenie a má väčšiu stabilitu v zákrutách.

Ďalšími výhodami zosilnených pneumatík je väčšia odolnosť proti mechanickému poškodeniu (napríklad pri nabehnutí na obrubník), lepšie trakčné vlastnosti a priľnavosť alebo vyššia životnosť. Ich použitie na normálnych autách nie je nijako obmedzené, ale v každom prípade ich obujte na vozidlá, ktorých výrobcovia k nim zosilnené pneumatiky homologovali. Používaním pneumatík s predpísanými indexmi nosnosti sa vyhnete nepríjemným komplikáciám, ktoré by mohli výrazne skrátiť ich celkovú životnosť.

 

Zdroj foto: Pixabay.com

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli