Aký komín realizovať pri stavbe krbu: nerezový alebo murovaný?

Aký komín realizovať pri stavbe krbu: nerezový alebo murovaný?

- in Nesmie vám ujsť
1091
Komentáre vypnuté na Aký komín realizovať pri stavbe krbu: nerezový alebo murovaný?

Nie je žiadnym tajomstvom, že práve komín je dôležitým technickým prvkom pri stavbe domu. Práve ten má na starosť vykurovanie celého objektu, no to nie je ani zďaleka všetko. Komín ako základný prvok domu musí doň architektonicky zapadať, aby v konečnom dôsledku vyzeral vzhľad budovy efektívne. Ak aj vy rozmýšľate, aký komín je lepší pri stavbe krbu, možno sa konečne dozviete odpoveď.

Nerezový komín

Komín vyhotovený z nerezu je v podstate stavebnica. Jeho montáž je mimoriadne jednoduchá, a to platí i v prípade demontáže. Čo sa týka váhy nerezového komína, tá je nižšia, no životnosť tohto komína je zhruba 10 až 15 rokov.

Murovaný komín

Súčasťou murovaného komína je šamotová vložka, ktorá je ťažšia a vyžaduje určitý nosný základ. V porovnaní s nerezovým komínom je jeho montáž náročnejšia, čo znamená, že si vyžaduje inštaláciu vykonanú jedine odborníkmi, ktorí majú v tomto smere bohaté skúsenosti. Avšak, murovaný komín má dlhšiu životnosť a je preň charakteristická vysoká bezpečnosť.

Ako postupovať pri výbere?

V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že základnou požiadavkou na komín s prirodzeným ťahom je dostatočný ťah. Ten musí byť väčší, než sú tlakové straty. Vzhľadom k tomu, že ťah komína závisí najmä na výške komína, vychádzajú minimálne účinné výšky 5 metrov pre väčšinu spotrebičov na tuhé palivá. Ak sa teda rozhodujete, aký komínový systém realizovať pri stavbe krbu, je nutné zvážiť, k čomu má komín slúžiť, a teda myslieť dopredu. Realizácia stavby by mala rozhodne predchádzať konzultácii s revíznym technikom alebo odbornou firmou, ktorá vám poradí to najideálnejšie riešenie.

Vo všeobecnosti možno povedať, že najčastejšou voľbou väčšiny klientov je murovaný komín, ktorý poskytuje množstvo výhod, a to predovšetkým vysokú životnosť a výbornú izoláciu. Výnimkou však nie je ani nerezový komín, ktorý je vhodný všade tam, kde nie je dostatok voľného priestoru v interiéri, pričom tento typ komína býva súčasťou krbu, čo znamená, že nie je viditeľný. Ak si však neviete dať rady, stavebná firma vám pomôže s výberom, a to na základe vašich kritérií či špecifických požiadaviek na komín.

 

About the author

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.