Viete, ako znížiť spotrebu paliva pomocou pneumatík?

Viete, ako znížiť spotrebu paliva pomocou pneumatík?

- in Nesmie vám ujsť
567
Komentáre vypnuté na Viete, ako znížiť spotrebu paliva pomocou pneumatík?
Alt. Desc.: Úspora paliva s pomocou pneumatík

Tipov a trikov, ako znížiť spotrebu paliva, je dosť na to, aby ste rozdiel v peňaženke skutočne pocítili. Okrem celkového stavu vozidla, plynulej jazdy, úsporného zaobchádzania s klimatizáciou alebo chovania v kolónach môžete zníženie spotreby auta dosiahnuť aj správnym výberom pneumatík a ich údržbou.

Popis pod obrázkom: Chcete ušetriť za benzín? Starostlivo vyberajte pneumatiky.

 1. Ako znížiť spotrebu správnymi pneumatikami

Výber vhodných pneumatík a tiež ich používanie má na zníženie spotreby paliva zásadný vplyv. Na čo si teda dať pozor?

 • Rozmery a profil pneumatiky

Platí, že čím nižší profil pneumatiky, tým menšia spotreba paliva. Pozor ale aj na ďalšie parametre pneumatík. Môže sa stať, že s pneumatikami ušetríte, ale na úkor horších jazdných vlastností. Ak nemáte v tejto oblasti žiadne skúsenosti, obráťte sa na skúsených predajcov pneumatík, ktorí vám pomôžu pri výbere.

 • Valivý odpor

Valivý odpor pneumatík priamo súvisí so spotrebou paliva. Čím je valivý odpor nižší, tým menej pohonných hmôt vozidlo potrebuje na svoj pohyb. Štítok s hodnotením valivého odporu nájdete na každej novej pneumatike. Je označený písmenami A až G, keď A znamená najväčšiu úsporu.

 • Tlak v pneumatikách

Aj tie najkvalitnejšie pneumatiky s nízkym valivým odporom vám nepomôžu pri znížení spotreby, ak si nedáte pozor na optimálny tlak. Aj malé nedofúknutie môže totiž citeľne zvýšiť spotrebu pohonných hmôt.

Viete, ako máte poznať, či máte správny tlak v pneumatikách?

 1. 6 ďalších tipov, ako znížiť spotrebu vozidla
 1. Vypnite klimatizáciu

V horúcom lete sa klimatizácie len ťažko vzdáte, ale ušetriť môžete, keď ju budete používať s rozvahou. Ak nie je vonkajšia teplota neznesiteľná, vymeňte klimatizáciu za stiahnuté okienko v spolupráci s ventilátorom. Na spotrebe znateľne pocítite zmenu letných návykov. Pohon kompresora klimatizácie totiž predstavuje jednu z jej najväčších položiek. To však neplatí pri dlhej jazde na rýchlostnej komunikácii. Otvorené okienka pri vyššej rýchlosti zvyšujú odpor vzduchu a so spotrebou ste tam, kde ste boli.

 1. Jazdite plynule

Striedavé prudké zrýchľovanie a následné brzdenie sa vám neoplatí. Pre čo najmenšiu spotrebu je optimálna plynulá jazda. Vyskúšajte jednoduchý trik. Počúvajte pri jazde upokojujúcu pomalšiu hudbu. Váš mozog sa prispôsobí, pôjdete plynulejšie a okrem relaxácie tak budete aj šetriť. Ak ale vezmete šetrenie paliva skutočne zodpovedne, zabudnite aj na rádio a ďalšie spotrebiče, ktoré majú tiež vplyv na spotrebu.

 1. Využívajte zotrvačnosť

Sledovaním premávky a predvídaním, napríklad spomalením pred obcou alebo semaforom, môžete tiež usporiť. Dajte zavčasu nohu z plynu a využite zotrvačnosť na dojazd alebo spomalenie, bez toho, aby ste museli brzdiť.

 1. Vyčistite interiér aj exteriér

Nepotrebné veci, ktoré vozíte so sebou len preto, že vám nezavadzajú alebo sa „môžu hodiť“, zbytočne zvyšujú celkovú hmotnosť vozidla, a tým aj spotrebu paliva. Vyššia hmotnosť núti motor viac pracovať. To isté platí aj pre strešný nosič a stojany na bicykle, ktoré môžete inštalovať len na dobu, na ktorú ich skutočne potrebujete. Tým navyše vylepšíte aerodynamiku a môžete si odpísať ďalšie palivové náklady, ktoré vám ušetrí tento úkon.

 1. Vypínajte motor v dlhých kolónach

Dlhé státie v kolóne, pred železničným priecestím alebo v úseku kyvadlovej dopravy. To sú situácie, v ktorých sa vám vypnutie motora z hľadiska spotreby paliva naozaj oplatí.

 1. Plánujte trasu

Nie vždy je najkratšia cesta zároveň tá najúspornejšia. Ako znížiť spotrebu paliva správnym výberom trasy? Naplánujte si cestu tak, aby ste sa vyhli kolónam, veľkému množstvu križovatiek alebo dlhému stúpaniu.

Prečítajte si tiež, ako jazdiť nielen úsporne, ale predovšetkým bezpečne: 6 tipov na bezpečnú jazdu.

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no