Korodovanie karosérie a podvozku – čo s tým?

Korodovanie karosérie a podvozku – čo s tým?

- in Auto
0
Komentáre vypnuté na Korodovanie karosérie a podvozku – čo s tým?
Korodovanie karosérie a podvozku – čo s tým?Korodovanie karosérie a podvozku – čo s tým?

Korózia je jedným z najviac sa vyskytujúcich nepriateľov automobilov. Ku korózií je náchylná hlavne karoséria a podvozok. Skorodované časti automobilu vyzerajú nevábne a ovplyvňujú životnosť vozidla. Prečo korózia na aute vzniká a ak s ňou bojovať?

Hlavní vinníci korodovania častí vozidla

Prevencia je kľúčovým faktorom v boji proti korózii vozidla. Vďaka pravidelnej údržbe a správnym opatreniam môžete predchádzať vzniku korózie a zabezpečiť dlhšiu životnosť a bezpečnosť vozidla. Korodovaniu podlieha nielen podvozok, ale tiež karoséria a hliníkové disky, keď ich povrch poškriabete. Okrem absencie údržby súvisia so vznikom korózie nasledujúce faktory.

Počasie

Dážď, sneh a vlhkosť sú hlavnými faktormi, ktoré môžu spôsobiť koróziu. Voda umožňuje kyselinám vytvárať reakcie s kovmi, čo vedie k ich oxidácii a tvorbe hrdze. Špeciálne v oblastiach so silnými zimami, kde sa používa soľ ako posypový materiál, je korózia nočnou morou mnohých motoristov. V zime umývajte vozidlo i zimné pneumatiky častejšie.

Posypové materiály

Soľ používaná v zimných mesiacoch na posýpanie ciest agresívne pôsobí na kovové časti vozidla. Soľ prichádzajúca do kontaktu s podvozkom a karosériou spôsobuje trvalé poškodenie.

Mechanické poškodenie

Ak je lak alebo náter vozidla poškodený, napríklad od odlietajúcich kamienkov, škrabancov alebo vplyvom preliačiny, voda sa dostane pod lak. Tento stav enormne zvyšuje riziko korózie. Pravidelná údržba a opravy poškodení laku dokážu koróziu eliminovať.

Chemické látky

Vozidlá odstavené ku krajnici sú vystavené zvýšenému riziku pôsobenia chemikálií, olejov a vzdušnej korózie, ktorá sa uvoľňuje pri brzdení. Ak parkujete vozidlo na frekventovanom mieste, musíte ho častejšie umývať a používať ochranné prostriedky proti korodovaniu. Chráňte aj svoje prémiové či najlacnejšie pneumatiky.

Prevencia proti korózii vozidla

Základom boja proti vzniku korózie je častejšie, avšak šetrné umývanie vozidla. Odstránenie soli, nečistôt a kyselín z vozidla minimalizuje riziko poškodenia laku a korózie. Auto by sa malo umývať aspoň raz za dva týždne. Na umývanie vozidla používajte jemné handry a kefy. Tvrdé špongie alebo kefy v automatických umyvárňach môžu spôsobiť poškodenie laku. Pri umývaní vozidla používajte špeciálne šampóny a auto kozmetiku. Šampóny sú vyrobené tak, aby odstraňovali nečistoty bez poškodzovania laku. Po umývaní dôkladne osušte vozidlo. Zvyšky vody môžu prispieť k tvorbe škvŕn na laku a k hromadeniu solí. Po umytí vozidla aplikujte na povrchy ochranné vosky a antikorózne nástreky. Vosky vytvárajú ochrannú vrstvu a zabezpečujú lesklý povrch. Ak sa napriek všetkým opatreniam korózia vytvorí, nechajte opravu na servis, kde poškodené miesto vybrúsia, ošetria a nalakujú.

Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.