Rýchly prehľad typov snehových reťazí

Rýchly prehľad typov snehových reťazí

- in Nesmie vám ujsť, Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Rýchly prehľad typov snehových reťazí

Snehové reťaze na slovenských cestách nie sú až tak obvyklou pomôckou. Napriek tomu sú nevyhnutnou výbavou pre vodičov, ktorí jazdia do horských oblastí. Na určitých úsekoch ciest je ich používanie prikázané dopravným značením v prípade súvislej vrstvy snehu na vozovke. Ak reťaze nevlastníte a do hôr sa chystáte, iste vám pomôže malý prehľad všetkých typov snehových reťazí.

Reťaze vyberajte podľa typu vozidla

Pred kúpou snehových reťazí si overte ich kompatibilitu s vašim vozidlom. Iné reťaze sú vhodné na malé osobné vozidlá a iné reťaze na SUV 4×4. Samozrejme, že výrobcovia mysleli aj na reťaze pre kamióny či reťaze na dodávky. Overte si technické parametre svojho automobilu i samotných reťazí. Všímajte si rozmery kolies, tvar stopy reťazí a taktiež priemer oka. Jednotlivé typy reťazí majú rôzne technické vlastnosti, pevnosť a životnosť, od ktorých sa odvíja ich cena.

Textilné snehové reťaze

Textilné reťaze sú z hľadiska ceny dobrou voľbou pre šoférov, ktorí nejazdia do zasnežených oblastí veľmi často. Textilné snehové reťaze sú z dôvodu použitého materiálu menej pevné a nevydržia častejšiu záťaž. Ich výhodami sú okrem ceny rýchla montáž, skladnosť a malá hmotnosť. V kufri vozidla vám nebudú počas celého roka prekážať.

Oceľové snehové reťaze

Oceľ je pevným materiálom, ktorý neprekvapí ani vyššia snehová prikrývka. Oceľové snehové reťaze sú medzi šoférmi najobľúbenejšie. V pomere ceny, kvality a životnosti vyhrávajú na plnej čiare. Tieto reťaze stačí pripevniť na hnaciu nápravu. Oceľové reťaze sú vhodné aj pre SUV vozidlá. Ich nevýhodou je vyššia hlučnosť a váha.

Jednorazové snehové reťaze

Ako už sám názov napovedá, ide o reťaze, ktoré sa budú hodiť vodičom nejazdiacim do hôr. Je dobré ich mať po ruke pre prípad núdze. Viac menej ide o reťaze slúžiace ako pomôcka pre vyslobodzovanie vozidla zo snehového záveja. Jednorazové snehové reťaze zaberú v kufri minimum miesta, a tak ich môžete so sebou voziť neustále. Výhodou týchto reťazí je ich jednoduchá inštalácia, ktorú zvládne naozaj každý. Podobne ako jednorazové reťaze vám poslúžia reťaze tekuté. Ide o prípravok, ktorý sa aplikuje priamo na pneumatiku. Priľnavosť pneumatík po aplikácii tekutých reťazí však nie je dostačujúca do náročnejšieho terénu.

Rýchloupínacie snehové reťaze

Tento typ reťazí je určený pre ľudí žijúcich vo vyššie položených oblastiach. Na kolesá sa rýchloupínacie reťaze pripevňujú už pri výjazde s vozidlom. Dajú sa používať na dlhšie trasy bez obavy o poškodenie pneumatík. Veľmi rýchlo sa montujú a bezproblémová je aj ich demontáž. Hodia sa do náročného terénu a na veľmi zasneženú vozovku.

 

 

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no