Príprava cestárov na zimu nezahŕňa len kontrolu techniky

Príprava cestárov na zimu nezahŕňa len kontrolu techniky

- in Nesmie vám ujsť, Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Príprava cestárov na zimu nezahŕňa len kontrolu techniky
Príprava cestárov na zimu nezahŕňa len kontrolu technikyPríprava cestárov na zimu nezahŕňa len kontrolu techniky

Pre cestárov je jeseň rovnako náročným obdobím ako zima. V jesenných mesiacoch musia pripraviť techniku na niekedy až extrémne výkyvy počasia, zabezpečiť dostatok posypového materiálu a myslieť aj na výbavu zamestnancov. Toto hektické obdobie je pre nich skúškou rovnako ako je skúškou prejazd zasneženými kopcami pre majiteľov motorových vozidiel. Poďme sa spoločne pozrieť za dvere pracovníkov údržby ciest a komunikácií.

Dôležitý je ľudský faktor

Začneme z opačného konca resp. od ľudského faktoru, ktorý je pri údržbe ciest rovnako dôležitý ako moderná technika. Vo väčších krajoch sa o cesty starajú stovky vodičov, desiatky technikov a dispečerov.

Dispečer musí byť na príjme neustále, a preto je jeho pracovisko vybavené nezávislým okruhom elektrickej energie. Dispečer je vlastne kráľom medzi pracovníkmi údržby ciest. Tento človek prijíma avíza o stave jednotlivých cestných úsekov a sleduje situáciu na vozovkách či chodníkoch. Následne podľa stavu povrchu ciest rozhoduje o prioritných úsekoch, ktoré je nutné z hľadiska bezpečnosti upraviť ako prvé. Dispečer je človek, ktorý sedí v kancelárii.

A čo samotní cestári? Tí majú kopu práce už koncom leta, kedy pozdĺž ciest nielen v horských oblastiach umiestňujú snehové tyče. V zasneženom území, ktorým prejde riadna víchrica, sú tyče jedinou možnosťou, ako nezísť z cesty. Na konci leta cestárom počasie ešte praje. Oblečené majú pracovné nohavice alebo kombinézu a tričko. V zime musia oblečenie vrstviť.Príprava cestárov na zimu nezahŕňa len kontrolu techniky

Reflexné pracovné oblečenie

Všetky kúsky pracovných odevov určených pre cestárov musia byť opatrené reflexnými prvkami. Reflexná vesta nie je dostačujúca, keďže ju cestári v rýchlosti môžu zabudnúť vo vozidle.

Premyslene umiestnené reflexné prvky alebo reflexné materiály robia cestárov viditeľnými na desiatky metrov. Na obstaranie a údržbu pracovného oblečenia je preto nutné nájsť firmu, ktorá sa postará o jeho perfektný stav počas celého roka.

Firma Lindström je zárukou, že cestári dostanú pracovné odevy spĺňajúce bezpečnostné normy a budú zamestnancom poskytovať maximálny komfort pri celodennej práci. Medzi spokojných klientov firmy Lindström patrí napríklad spoločnosť OAT zaoberajúca sa špeciálnymi stavebnými technológiami.

Prenájom oblečenia sa vyplatí

Prenájom oblečenia má svoje výhody v každom ročnom období, v zime ešte o niečo viac. Oblečenie je počas zimy náchylnejšie na poškodenie a znečistenie. Lindström sa postará o kompletný servis vrátane zabezpečenia stopercentného stavu odevov. Pracovné oblečenie určené do exteriéru z kolekcie HighVisPro obsahuje reflexné prvky a je šité z reflexných materiálov.Príprava cestárov na zimu nezahŕňa len kontrolu techniky

Samozrejme, že oblečenie určené na zimu má zateplenú vložku, nepremokavý vrchný materiál a spevnené časti na miestach, kde najčastejšie dochádza k poškodeniu. Pri skutočne nízkych teplotách vrchné oblečenie nestačí.

Vrstvenie odevov v mrazoch je viac ako nutné. Každý cestár vie, že termobielizeň ho dokáže ochrániť aj v krutých podmienkach. Ak si k tomu pridáte pohodlnú pracovnú mikinu alebo košeľu, tak sa cestár nemusí obávať ani zapadnutia do záveja.

Súčasťou pracovného oblečenia cestárov je aj čapica, zateplené rukavice a ochranná prilba. V takomto pracovnom oblečení vydržia bez problémov pracovať v najtuhších mrazoch počas dňa i v noci.

Technika nesmie sklamať

Akú techniku využívajú cestári v zime?

Okrem klasických posypových vozidiel potrebujú cestári na odhŕňanie frézy a traktory s prídavnými zariadeniami, násadami a nástavcami. Väčšina sypačov disponuje radlicami. Dôležité sú tiež nakladače posypového materiálu.

Klasické staré nakladače pomaly vytláčajú nákladné vozidlá s hydraulickou rukou. Modernizácia je vidieť v mnohých krajoch. Konečne sa prihliada na bezpečnosť a prvky, ktoré urýchľujú práce na cestách. V zime každý cestár ocení systémy upozorňujúce na vybočenie z vozovky alebo kamery, ktoré sledujú stav vozovky.

Viditeľnosť za každého počasia

Príprava na zimu sa začína kontrolou ciest a osadením už spomínaných tyčí. Následne je nutné skontrolovať všetku posypovú techniku, frézy, traktory, malé odhŕňače snehu.

Ísť do bieleho pekla bez prevereného vozidla je čistý hazard. Vedeli ste, že vo veľmi neprístupnom teréne sa aj na frézy a traktory nasadzujú snehové reťaze?

Sami posúďte, ako náročný je terén, do ktorého cestári v zime denno-denne vyrážajú. Napriek prísnej kontrole začne technika občas štrajkovať v priamom prenose. Medzi cestármi sú technici, ktorí dokážu vozidlá opraviť v ich depe. K práci potrebujú silné svetlá, pretože zima sa vyznačuje veľmi krátkymi dňami.

Nielen v depe sa postupne všetky staré svetlá nahrádzajú LED technológiami. Pracovné LED svetlá sú veľmi odolné, majú robustné telo a dajú sa namontovať na všetky vozidlá údržby. Keďže sú vhodné do náročného prostredia, nemusia sa často meniť či inak udržiavať.

Pri pracovných LED svetlách vám nehrozí vymieňanie žiaroviek a ostatných komponentov. Vydržia svietiť neuveriteľných 30 až 50 tisíc hodín. Počas práce vo vysokých závejoch, pri vyslobodzovaní a údržbe ciest, vedia cestári oceniť ich vysokú svietivosť. Rozsah pracovných LED svetiel je 10 až 30V a dokážu dosvietiť až do vzdialenosti 500 metrov.

Aby bolo čo sypať

Pred zimou musia byť sklady plné posypového materiálu. Ako príklad uvedieme, že na zabezpečenie údržby horských ciest s dĺžkou približne 5000 km je potrebných až 70 tisíc ton posypového materiálu.

Na niektorých úsekoch nie je možné udržiavať cesty pomocou chemického posypu. Preto majú cestári na skladoch nielen posypovú soľ, ale tiež inertný materiál. Počas tuhej zimy je v niektorých oblastiach nutné cesty odhŕňať vyše 100 dní do roka. Myslite na tieto fakty vždy, keď stretnete na ceste vozidlo údržby, alebo keď budete počúvať vtipy o nepripravenosti cestárov na zimu.

 

 

You may also like

Ktorá metóda opravy preliačin na aute je cenovo najvýhodnejšia?

Preliačiny na aute vznikajú z rôznych príčin. Či už