Prilba na skúter – akú prilbu vybrať?

Prilba na skúter – akú prilbu vybrať?

- in Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Prilba na skúter – akú prilbu vybrať?
Prilba na skúter – akú prilbu vybrať?Prilba na skúter – akú prilbu vybrať?

Napriek tomu, že skútre dosahujú pri jazde nižšiu rýchlosť ako motorky, výber správnej prilby na skúter je nevyhnutný pre vašu bezpečnosť. Prilba je základným ochranným prostriedkom pre jazdu na skútri, pretože chráni hlavu pred zraneniami pri páde alebo kolízii. Aké typy prilieb sú k dispozícii a na čo pri kúpe helmy prihliadať?

Základné typy prilieb na skúter

Podobne ako prilby na motorku, aj tie na skúter majú rôzny dizajn a predávajú sa v rozmanitých modeloch. Na jazdu na skútri sú vhodné nasledujúce prilby:

  • Otvorená prilba: Pokrýva vrchnú časť hlavy a boky, ale tvár zostáva nechránená. Tieto prilby poskytujú dobré vetranie a sú pohodlné v teplom počasí, ale majú nižšiu úroveň ochrany ako uzavreté prilby. Ak budete jazdiť len po meste a vyhnete sa riskantnej jazde, bude vám otvorená prilba stačiť.
  • Integrálna (full-face) prilba: Pokrýva celú hlavu vrátane tváre. Poskytuje najvyššiu úroveň ochrany, chráni bradu i čeľusť. Tie prilby sú vhodné pre rýchlejšiu jazdu a zabezpečia lepšiu ochranu pred poveternostnými vplyvmi.
  • Modulárna (flip-up) prilba: Kombinuje vlastnosti otvorených a integrálnych prilieb. Predná časť sa dá vyklopiť, čo umožňuje väčšiu flexibilitu.

Čo zvážiť pri výbere prilby na skúter?

Pri výbere prilby na skúter okrem modelu zohľadnite aj faktory ako veľkosť, vnútorné polstrovanie, ochranný štít a certifikáty bezpečnosti.

Veľkosť prilby

Výber správnej veľkosti prilby je dôležitý nielen pre pohodlie, ale tiež pre bezpečnosť. Prilba na skúter musí pevne sedieť na hlave a netlačiť. Na meranie veľkosti hlavy použite krajčírsky meter a merajte obvod hlavy približne 2 cm nad obočím a ušami. Každý výrobca má vlastnú veľkostnú tabuľku, takže sa riaďte konkrétnymi pokynmi pre výber veľkosti.

Polstrovanie a priedušnosť

Polstrovanie vo vnútri prilby zaručí, že vás nebude helma tlačiť. Polstrovanie tiež tlmí nárazy. Overte si priedušnosť materiálu, ktorý tvorí vnútro prilby. Priedušnosť je ďalším kľúčovým faktorom, najmä pri dlhých jazdách alebo v horúcom počasí. Hľadajte prilby s odnímateľným polstrovaním a s dostatočným vetraním.

Ochranné plexi

Ochranné plexi je dôležité pre ochranu očí a tváre pred vetrom, prachom, hmyzom a inými nečistotami. Plexi by malo byť odolné proti poškriabaniu, mať antireflexnú úpravu a jednoducho sa vyklápať. Niektoré prilby majú aj vnútorné slnečné clony, ktoré sú užitočné pri jazde za slnečného počasia.

Certifikáty bezpečnosti

Bezpečnosť je najdôležitejším faktorom pri výbere prilby. Uistite sa, že prilba, ktorú kupujete, spĺňa príslušné bezpečnostné normy. V Európe je základným certifikátom ECE. Tento certifikát zaručuje, že prilba prešla prísnymi bezpečnostnými testami. V USA ide o certifikát DOT a najvyšším štandardom je Snell. Prilby s týmito certifikátmi poskytujú spoľahlivú ochranu pri náraze a páde. Na stránkach internetového obchodu inSPORTline kúpite certifikované prilby, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy bezpečnosti.

Dizajn a estetika

Aj keď je bezpečnosť na prvom mieste, dizajn a estetika prilby sú tiež dôležité. Výrobcovia ponúkajú širokú škálu farieb, vzorov a štýlov, aby vyhoveli rôznym vkusom. Môžete si vybrať prilbu, ktorá ladí s vašim skútrom alebo reflektuje váš osobný štýl. Niektoré prilby majú aj reflexné prvky, ktoré zvyšujú viditeľnosť v noci a za zhoršených svetelných podmienok.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

You may also like

Ktorá metóda opravy preliačin na aute je cenovo najvýhodnejšia?

Preliačiny na aute vznikajú z rôznych príčin. Či už