Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

- in Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?
Jazdíme bezpečne - prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?Jazdíme bezpečne - prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy. Je dôležité pravidelne kontrolovať jeho stav a venovať pozornosť nezvyčajnému chovaniu alebo škrípaniu bŕzd. Prečo dochádza k škrípaniu a kedy je čas na výmenu brzdových platničiek?

Prečo brzdové platničky škrípu?

Ak ste práve vymenili zimné za letné pneumatiky a dali zároveň vymeniť aj platničky, škrípanie je normálne, keďže sa musia zabrúsiť. Po čase škrípanie vymizne. Oveľa vážnejšie je, keď škrípu brzdové platničky, ktoré ste vymenili pred rokmi. Najčastejšou príčinou škrípania brzdových platničiek je totiž ich opotrebenie. Keď sa brzdové platničky opotrebúvajú, dochádza k zníženiu materiálu a trenie medzi platničkami a kotúčmi sa zvyšuje. To môže viesť k škrípaniu, a to najmä pri brzdení pri nízkej rýchlosti.

Brzdové platničky sa môžu znečistiť prachom, blatom a inými nečistotami. Toto znečistenie vedie tiež k škrípaniu, vibráciám a zníženiu brzdného výkonu. Najviac nebezpečné je škrípanie zapríčinené poškodením platničiek. Ak sú brzdové platničky prasknuté, odštiepené alebo zdeformované, vydávajú neobvyklé zvuky. Poškodené brzdové platničky je potrebné čo najskôr vymeniť.

Kedy je potrebné vymeniť brzdové platničky?

Brzdové platničky by sa mali vymeniť, keď dosiahnu minimálnu hrúbku. Minimálna hrúbka brzdových platničiek je uvedená v manuáli k vášmu autu. Preto čítajte nielen označenie pneumatík, ale tiež manuál k vozidlu. Väčšina brzdových platničiek má indikátor opotrebenia, ktorý sa aktivuje, keď dosiahnu minimálnu hrúbku.

Ak brzdové platničky pri brzdení škrípu, pískajú alebo vydávajú iné neobvyklé zvuky, je to znak toho, že môže ísť aj o ich opotrebenie. Navštívte servis a nechajte platničky skontrolovať. Všímajte si brzdný výkon, ktorý v prípade zníženia deteguje, že s platničkami nie je niečo v poriadku. Venujte čas vizuálnej kontrole platničiek. Pri ich deformácii či iných poškodeniach nechajte platničky ihneď vymeniť. Zanedbanie môže viesť k nehode, ktorá vás vyjde oveľa viac ako kvalitné hliníkové disky.

Výmena brzdových platničiek je pomerne zložitý proces, ktorý by mali vykonávať len skúsení mechanici. Ak nemáte skúsenosti s opravou áut, je najlepšie odviesť auto do servisu, kde vám brzdové platničky vymenia.

Prevencia opotrebenia brzdových platničiek

Existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú stav brzdových platničiek. Prvým z nich je spôsob jazdy. Vyhýbajte sa prudkému brzdeniu a akcelerácii. Dodržujte bezpečnú vzdialenosť od auta pred vami, aby ste sa vyhli prudkému brzdeniu. Pri zjazdoch z kopca brzdite motorom, aby ste znížili zaťaženie brzdových platničiek. Nešetrite na kontrolách vozidla a aspoň raz ročne si dajte celé vozidlo skontrolovať v servise.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

About the author

You may also like

Prilba na skúter – akú prilbu vybrať?

Napriek tomu, že skútre dosahujú pri jazde nižšiu