Príčiny zahmlievania skla v aute

Príčiny zahmlievania skla v aute

- in Auto, Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Príčiny zahmlievania skla v aute
Príčiny zahmlievania skla v aute.

Zarosené sklá v aute sú jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa stretávajú vodiči áut akejkoľvek značky či autobusov a iných vozidiel. Najčastejšie, samozrejme, v hmle, daždi alebo v chladnom počasí: okná v aute sa počas dažďa zahmlievajú a to nielen pre príliš vlhký vzduch vo vnútri auta a teplotný rozdiel. Okná vo vnútri auta sa rosia aj z iných dôvodov, ktoré nemajú nič spoločné s počasím, čo môže naznačovať určité poruchy auta.

V každom prípade zahmlené okná vonku aj vnútri auta zhoršujú viditeľnosť a robia jazdu nebezpečnou. Každý vodič by preto mal poznať aj dôvody, prečo sa v aute zahmlieva čelné sklo, aby sa im vyhol a pokiaľ možno predišiel. A tiež by ste mali vedieť, čo robiť, aby sa okná v aute neorosili.

Prečo sa okná auta zahmlievajú?

Silné kolísanie teploty a vysoká úroveň vlhkosti vo vzduchu vo vnútri auta vedie k zahmlievaniu čelného skla, bočných a niekedy aj zadných okien. Vysoká koncentrácia vlhkosti vo vzduchu vo vnútri auta môže byť spôsobená prírodnými príčinami, teda počasím alebo stavom auta. Napríklad v zime je vonku oveľa nižšia teplota ako v samotnom aute, v dôsledku toho sa sklá zvonku ochladzujú a teplý a vlhký vzduch vo vnútri sa usadzuje na oknách v malých kvapôčkach.

A ukázalo sa, že okná v aute sa rosia, pretože vlhkosť v kabíne sa nemá kam odparovať a hromadí sa na jej vnútorných povrchoch – oknách. V lete sa táto situácia často stáva v dôsledku dažďa a vlhkého počasia,hmly.  Vlhkosť v kabíne sa hromadí z mokrého oblečenia a obuvi či mokrých kobercov. Silná hmla je v podstate dážď, len veľmi jemný. Spolu so vzduchom vstupuje do kabíny a zhromažďuje sa v najskrytejších rohoch kabíny. Zároveň sa v aute rosí čelné sklo, bočné, dokonca aj zadné, čo vážne zhoršuje viditeľnosť a vedie k nebezpečným situáciám na ceste.

Ak je v chladnej kabíne príliš veľa pasažierov, povedie to aj k zahmlievaniu, pretože vydýchavajú teplý vzduch vo veľkom objeme, ktorý nestihne vychladnúť. Ale vinníkom zaroseného skla nie sú len poveternostné podmienky.

Ďalšie dôvody, prečo sa sklo v aute potí zvnútra, môžu byť:

  1. Kabínový vzduchový filter, ktorý neplní svoju úlohu, pretože je zanesený alebo príliš tesný. To znamená, že interiér auta sa stáva uzavretým priestorom, v ktorom nedochádza k vetraniu, postupne sa v ňom zvyšuje teplota, otepľuje sa vzduch a v dôsledku toho sa rosí sklo vo vnútri auta.
  2. Mokré sedadlá, deje sa to tak, že sa na ne dostane tekutina, napríklad ak sa na ne vyleje voda alebo na nich sedeli ľudia v mokrom oblečení. Sklá v aute sa zahmlievajú aj kvôli zlým alebo starým tesniacim gumičkám. Väčšia vlhkosť v kabíne, vrátane mokrých sedadiel, nastáva, keď bolo auto dlhší čas v chlade a potom sa dostalo do tepla (napríklad uzavreté parkovisko).
  3. Mokré podlahové koberčeky alebo pod nimi nahromadená voda. Napríklad keď sa roztopí sneh, ktorý si cestujúci alebo vodič priniesli na nohách, a pod koberčekom sa nahromadila voda.
  4. Nedostatočné alebo nesprávne nastavené fúkanie na čelné sklo v dôsledku poruchy vnútorného vetrania. Príčinou je najčastejšie upchaté vetracie potrubie alebo porucha ventilačných klapiek.

 

Zahmlievanie z dôvodov uvedených vyššie sa môže vyskytnúť kedykoľvek počas roka. Ďalším dôvodom, prečo sa v lete sklo v aute zvnútra orosí je odparovanie alkoholu z ľudí vo vnútri. Etylalkohol, ktorý sa uvoľňuje pri výparoch, priťahuje vodnú paru, vlhkosť vo vzduchu sa stáva koncentrovanejšou a hustejšou a usadzuje sa na povrchu skla. Odpoveďou na otázku, prečo sa v aute zahmlieva čelné sklo zvnútra, je aj nepostrehnuteľný únik nemrznúcej zmesi z chladiča, ktorá sa odparuje. Tieto výpary kondenzujú a lepia sa na sklo z vnútra auta.

 

You may also like

Čo nenechať v aute v horúce dni

Horúce letné dni dávajú šancu opáliť sa, no