Ako správne nabíjať a používať novú autobatériu?

Ako správne nabíjať a používať novú autobatériu?

- in Auto
0
Komentáre vypnuté na Ako správne nabíjať a používať novú autobatériu?
Ako správne nabíjať a používať novú autobatériu?

Mnoho vodičov po kúpe novej batérie do auta netuší, čo s ňou ďalej. Niektorí ju hneď nasadia do auta, iní zas veria, že ju musia najskôr nabiť na maximum a až potom začať používať. Aby ste pochopili, ako to urobiť správne, mali by ste pochopiť zložitosť batérie a ako správne nabíjať novú batériu.

 

Prípravné práce a preventívne opatrenia

Pred nabíjaním novej autobatérie je potrebné zvážiť niekoľko vecí. Pre bezpečné dobitie batérie je potrebné používať iba kvalitné nabíjačky alebo stanice. Akúkoľvek manipuláciu vykonávajte v nebytových a dobre vetraných priestoroch. Ak je batéria servisovaná, počas procesu nabíjania sa uvoľňuje plyn, ktorý je nebezpečný pre ľudí a môže pri dosiahnutí určitej koncentrácie explodovať, preto bezpečnostné predpisy predpisujú, že musí byť bezpodmienečne prítomná ventilácia.

Aby sa predĺžila životnosť a zabránilo sa varu, neodporúča sa nabíjať príliš vysokým prúdom, najmä ak je miestnosť dostatočne teplá. Prečo? Môže to viesť k poškodeniu platní a úplnému zlyhaniu novej batérie.

 

Režimy nabíjania batérie

Ako správne nabiť novú batériu? Batériu môžete nabíjať v dvoch režimoch:

  1. Manuál. Poskytuje možnosť vlastnej voľby napätia a prúdu privádzaného do elektród. Môže poskytnúť rýchlejšie nabíjanie, ale vyžaduje neustále sledovanie zmien čítania, aby bolo možné zmeniť nastavenia včas.
  2. Automaticky. Prístroj nezávisle vykonáva merania a vykonáva nabíjanie v šetrnom režime. Na samom začiatku sa na batériu aplikuje pomerne vysoké napätie, ktorého indikátory sa udržiavajú okolo 15-16 voltov. Ak sa s tým batéria bez problémov vyrovná, zvyšuje sa aj nabíjací prúd. Následne, ako batéria naberá kapacitu, začne postupne znižovať parametre, až spotreba klesne na nulu. V tomto momente sa režim nabíjania automaticky vypne a batéria zostane v pokoji, kým ju majiteľ neodpojí od nabíjačky.

Voľba režimu závisí od aktuálneho stavu batérie a potreby vykonať rýchle a agresívne nabíjanie alebo plynulé a šetrné nabíjanie.

 

Kedy je potrebné nabiť novú batériu?

  • Potrebujem nabiť novú batériu? V prípade potreby je možné dobiť batériu ihneď po zakúpení, bez ohľadu na stav, v ktorom bola zakúpená. Ak aj merania ukazujú, že batéria je takmer úplne nabitá, je možné ju dobiť. Po nabití bude batéria pripravená na použitie. Batéria by sa mala nabíjať v dobre vetranom priestore.
  • Druhou možnosťou je veľké vybitie. Zvyčajne to naznačuje, že batéria pred predajom dlho stála, preto sa odporúča kupovať takéto batérie iba so zľavou. Ak sa chcete takýmto problémom vyhnúť, mali by ste vždy venovať pozornosť dátumu výroby, ktorý je uvedený v jednej z častí batérie. Úplne vybitá batéria by sa mala nabíjať jednosmerným prúdom pomocou manuálneho ovládania. To umožní odraziť určité množstvo oxidov, ktoré sa už nahromadili z dosiek, čo zvýši štartovací výkon alebo ho aspoň vráti do štandardného rozsahu hodnôt.

Po približne polovičnom nabití batérie sa odporúča znížiť nabíjací prúd a pokračovať v nabíjaní šetrnejším spôsobom. Vďaka tomuto prístupu bude batéria schopná získať požadovanú kapacitu a pri absencii dodatočných defektov bude slúžiť niekoľko rokov pri bežnom používaní v súlade s odporúčaniami výrobcu. A o tom, ako správne začať používať novú batériu, pôjdeme ďalej.

 

Prvé spustenie novej autobatérie

Prvé použitie batérie nie sú žiadne špeciálne pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať. V skutočnosti sú batérie okamžite pripravené na bežné použitie. Stačí ju nainštalovať správnym spôsobom a pripojiť k automobilu, pričom sa uistite, že kontakt je spoľahlivý.

Niektorí ľudia radšej skúšajú nabitie na plnú kapacitu a potom vybitie. Ak existuje zariadenie, ktoré vám umožňuje zmerať kapacitu aspoň približne, možno to urobiť na kontrolu zhody batérie s deklarovanými charakteristikami.

 

You may also like

Čo nenechať v aute v horúce dni

Horúce letné dni dávajú šancu opáliť sa, no