Ako si vybrať auto: užitočné tipy

Ako si vybrať auto: užitočné tipy

- in Auto, Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Ako si vybrať auto: užitočné tipy
Ako si vybrať auto: užitočné tipy

Kúpa auta je veľký krok, ktorý treba brať vážne. Dôležité je rozhodnúť sa nie podľa modelu vozidla, ale vzhľadom na účely, na ktoré sa bude vozidlo používať. Je dôležité venovať pozornosť charakteristikám rôznych automobilov, venovať osobitnú pozornosť typu karosérie, veľkosti motora, prevodovky, počtu sedadiel pre cestujúcich. Musíte sa rozhodnúť, či bude vozidlo nové alebo jazdené, keďže v druhom prípade si pri výbere budete musieť dať pozor na počet najazdených kilometrov, stav rôznych častí vozidla a mnoho ďalších bodov. Ak sa na proces riadne pripravíte a neponáhľate sa, budete si môcť kúpiť kvalitné a spoľahlivé auto.

 

Výhody a nevýhody áut

Skôr ako prejdete k otázke „ako si vybrať auto“, mali by ste sa sami rozhodnúť, či vozidlo potrebujete. Niektorí ľudia sa bez auta bez problémov zaobídu, najmä ak bývajú v meste s dobrou dopravnou dostupnosťou a blízko domova sú obchody, školy, škôlky a pracoviská. Napriek tomu môže prítomnosť auta výrazne zjednodušiť život a urobiť ho pohodlnejším.

Výhody:

 1. Mobilita. Človek sa ľahko a rýchlo dostane na akékoľvek požadované miesto, kam autobusy a vlaky nechodia. Kedykoľvek môže odísť z domu a nie je závislý od cestovného poriadku verejnej dopravy. Tiež nebudú žiadne problémy s návratom domov, môžete kedykoľvek nastúpiť do auta a ísť, nemusíte ani volať taxík.
 2. Pohodlie. Sedieť v aute je oveľa príjemnejšie ako cestovať v MHD s cudzími ľuďmi. Nemusíte ísť na zastávku a čakať na príchod autobusu. Ak je vonku zlé počasie, o to viac bude človek chcieť ísť autom, a nie hromadnou dopravou.
 3. Postavenie. Mať auto je znakom movitosti. Čím je auto drahšie, tým úspešnejšie vyzerá majiteľ v očiach iných ľudí.
 4. Príjemné emócie. Mnoho ľudí rado šoféruje auto a stará sa oň. Niekto cestuje autom, iní sa zúčastňujú pretekov. Sú aj ľudia, ktorí si užívajú jazdu po meste, počúvajú obľúbenú hudbu a užívajú si každý moment.

 

Nevýhody :

 1. Výdavky. Budete musieť minúť peniaze na údržbu auta. Je potrebné dopĺňať benzín, pravidelne meniť olej, filtre a rôzne kvapaliny. Budete si musieť kúpiť pneumatiky, náhradné diely, pravidelne podstupovať opravy. Niektorí vodiči dostávajú pokuty za porušenie pravidiel cestnej premávky. Ak sa človek dostane do nehody, povedie to k značným nákladom.
 2. Nebezpečenstvo. Každý vodič by mal pochopiť, že sa môže dostať do nehody. Aj keď jazdíte opatrne, stále sa môže stať nehoda. Môžete si ublížiť, poškodiť iných ľudí alebo cudzí majetok.
 3. Strata času. Auto potrebuje servis, niekto robí opravy svojpomocne, iný ide do autoservisu. V zime budete musieť vozidlo umyť, natankovať a vyčistiť od snehu. V kabíne je tiež potrebné udržiavať poriadok, starať sa o čalúnenie sedadiel, o plast. To všetko si vyžaduje čas a nie všetci ľudia ho majú.

 

Na čo sa zamerať pri výbere auta?

Hlavné kritériá :

 • Výber značky. Pri výbere značky je potrebné študovať jej silné a slabé stránky. Populárne sú u nás tieto možnosti: Škoda, Volkswagen, KIA, Toyota, Mercedes, Audi ….
 • Rozmery auta. Pre začiatočníkov sa odporúča kompaktné vozidlo, pretože je ľahké s ním zaparkovať, vypočítať vzdialenosť od susedných áut.
 • Veľkosť motora. Zvyčajne je tento údaj v rozmedzí 1,3-5,0 litra. Čím väčší motor, tým výkonnejšie auto, ale aj vyššia spotreba paliva.
 • Typ prevodovky. Existujú mechanické, variabilné, robotické a automatické. Bežné možnosti sú manuálna prevodovka a automatická prevodovka. Druhá možnosť je pre vodičov pohodlnejšia.
 • Karoséria auta. Existujú sedany, minivany, kombi, hatchbacky, pikapy, kupé, SUV. Najpopulárnejšie sú sedany. Majú priestranný kufor, priestranný interiér. Pred kúpou zvážte všetky možnosti.

 

Treba brať do úvahy aj spotrebu a druh paliva, typ pohonu a ďalšie body. Niektorí ľudia nekontrolujú auto s mechanikom, pretože veria slovám predajcu. Je to chyba, pretože hrozí kúpa auta v zlom stave. Potom musíte minúť veľkú sumu na opravy. Je lepšie okamžite predchádzať nežiaducim situáciám, aby ste sa vyhli problémom.

 

 

About the author

You may also like

Čo nenechať v aute v horúce dni

Horúce letné dni dávajú šancu opáliť sa, no