Prečo kúpiť alebo nekúpiť celoročné pneumatiky

Prečo kúpiť alebo nekúpiť celoročné pneumatiky

- in Nesmie vám ujsť, Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Prečo kúpiť alebo nekúpiť celoročné pneumatiky
Prečo kúpiť alebo nekúpiť celoročné pneumatikyPrečo kúpiť alebo nekúpiť celoročné pneumatiky

Celoročné pneumatiky vzbudzujú už desaťročia ohnivé emócie medzi dvomi skupinami motoristov. Jedna skupina nedá na tieto pneumatiky dopustiť a druhá by ich nekúpila ani za nič. Celoročné pneumatiky nie sú vôbec zlý nápad. Je však potrebné vsadiť na kvalitu.

Pre koho nie sú celoročné pneumatiky vhodné

Celoročné pneu nepatria medzi najlacnejšie pneumatiky, a preto si ich kúpu dobre premyslite. Výrobcovia pneumatík neustále inovujú zmesi na ich výrobu a podrobujú ich skúškam. Nielen test zimných pneu, ale tiež celoročných je zárukou, že tieto pneumatiky sú bezpečné. Celoročné pneumatiky však nie sú vhodné pre každého motoristu. Oplatia sa predovšetkým tým majiteľom vozidiel, ktorí ročne nenajazdia veľa kilometrov a jazdia hlavne v mestskom prostredí. Ak bývate v horách, celoročné pneumatiky nie sú pre vás vhodnou alternatívou. V tomto prípade si radšej kúpte letné i zimné pneumatiky.

Hlavné výhody celoročných pneumatík

Najväčšia výhoda celoročných pneumatík je jasná. Nebudete musieť myslieť na jar a pred zimou na prezutie. Ušetríte nielen čas určený na výmenu pneumatík, ale tiež peniaze minuté v pneuservise. Navyše ak bývate v byte bez pivnice, museli by ste pri sezónnych pneumatikách hľadať miesto na ich uskladnenie alebo platiť v servise za túto službu. Ešte jednu veľkú výhodu musíme spomenúť. Iste poznáte ten nepríjemný pocit, keď jazdíte na letných gumách a napadne nečakane sneh. Obavy zo šmyku sú veľké a niekedy radšej necháte auto doma. To sa vám pri celoročných pneumatikách nestane. S týmito pneumatikami jazdíte bezpečne v lete a aj v zime.

Celoročné pneumatiky a ich nevýhody

Nevýhodou celoročných pneumatík je už spomínaný fakt, že nie sú vhodné na častú jazdu v horách alebo po veľmi zasnežených vozovkách. Neužijete si s nimi ani športovú jazdu počas leta. Celoročné pneumatiky sú vlastne kompromisom, čo znamená, že nikdy nedosiahnu také jazdné vlastnosti ako letné počas horúceho počasia a zimné počas mrazov. Musíte rátať s dlhšou brzdnou dráhou a pri niektorých lacnejších variantoch tiež s horšou ovládateľnosťou vozidla. Samozrejme, že dôležitá je aj finančná stránka. Celoročné pneumatiky nie sú lacné a navyše sa rýchlejšie opotrebúvajú. Preto pri ich kúpe dajte prednosť prémiovým značkám.

 

 

 

About the author

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.