Pravidlá parkovania: za ich porušenie hrozí mastná pokuta

Pravidlá parkovania: za ich porušenie hrozí mastná pokuta

- in Nesmie vám ujsť, Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Pravidlá parkovania: za ich porušenie hrozí mastná pokuta

Zaparkovať auto je možné len na vyhradených miestach, v iných prípadoch vám môže hroziť mastná pokuta, ktorá nikoho nepoteší. Presne stanovené pravidlá definuje zákon o cestnej premávke, ktorý nie však všetci vodiči podobne poznajú. Ktoré základné veci by sme mali vedieť?

TOP 10, kde nesmie auto zastaviť a stáť

To, že nesmieme automobilom zastaviť na priechode pre chodcov a cyklistov je každému asi známe. Tento zákaz sa ale týka aj vzdialenosti 5 metrov od priechodu, čo už nie každý vodič ovláda. Tí skúsenejší s takýmito pravidlami problém nemajú, no začiatočníci alebo takzvaní ,,sviatoční“ vodiči nie vždy majú v malíčku všetky pravidlá cestnej premávky. Rovnaký zákaz pakovania platí aj pre križovatku, kde nemôže byť auto odstavené bližšie ako je 5 metrov od jej hranice. Rovnako nesmieme vozidlo zaparkovať ani na zastávke vozidla pravidelnej verejnej dopravy osôb a na úseku pre nástupište, ktorý je označený dopravnou značkou. Zákon o cestnej premávke jasne zakazuje aj státie vozidla na mieste, kde by zakrývalo zvislú alebo vodorovnú dopravnú značku.

Existuje niekoľko prípadov, kedy je povolené parkovanie automobilu na chodníku, no vo väčšine prípadoch je to zakázané. Rovnako, nie je možné auto odstaviť na ceste určenej pre cyklistov, na pripájacom alebo odbočovanom pruhu a v neprehľadnej zákrute. Za žiadnych okolností nie je povolené státie na kruhovom objazde, kde je to mimoriadne nebezpečné pre celú cestnú premávku. Vo všetkých mestách, kde premávajú električky nie je možné auto odstaviť ani na mieste, kde by medzi ním a najbližšou električkovou koľajnicou nezostal voľný jazdný pruh široký najmenej 3,5 metra. Okrem spomínaných nariadení platia pre parkovanie aj ostatné obmedzenia, ktorých je v praxi omnoho viac. Ak sa chcete vyhnúť zbytočnej pokute, je dobré si zákon o cestnej premávke poriadne naštudovať.

Zákon hovorí aj o výmene pneumatík

Podobne, ako zákon na Slovensku stanovuje obmedzenia v prípade parkovania, máme tu aj zákon o zimných pneumatikách. Hoci je na výmenu za súčasné letné pneumatiky skoro, každý vodič by mal vedieť, kedy je najvyšší čas na zmenu. Určite sa netreba riadiť predpismi z iných krajín, pretože tie sa naprieč Európou dosť líšia. V niektorých krajinách sú zimné pneumatiky dobrovoľné, inde zas povinné. U nás hovorí zákon o tom, že pneumatiky je nevyhnutné vymeniť v momente, keď sa na vozovke vyskytne námraza alebo snehová pokrývka alebo sa zmenia poveternostné podmienky. Aj v prípade, že máte tie najlepšie letné pneumatiky s výbornými vlastnosťami, pokuta v zimnom období vás neminie. Ak ste napríklad kúpili nové auto a nie ste si istý, aké gumy máte na vozidle obuté, treba si pozrieť označenie pneumatík. Okrem tohto údaju tam nájdete aj rôzne iné parametre, ktoré vám uľahčia kúpu novej sady.

You may also like

Kde parkovať auto: Najviac bezpečné a nebezpečné miesta

Preplnené parkoviská, stres a riziko. Tieto nepríjemnosti musí každý