Poznáte tieto novinky v bezpečnostných systémoch áut?

Poznáte tieto novinky v bezpečnostných systémoch áut?

- in Zaujímavosti
1196
Komentáre vypnuté na Poznáte tieto novinky v bezpečnostných systémoch áut?

Auto sa stalo bežnou súčasťou našich životov. Kedysi si ho mohli dovoliť len tí najbohatší. Dnes už je bežné, že rodiny majú aj dve autá. Automobil nám uľahčuje cestu a vďaka tomu sa z toho stala aj veľmi žiadaná služba – prenájom auta.

Lenže s novými dopravnými prostriedkami vzniklo aj riziko dopravných nehôd. Ročne vyhasnú len na Slovenských cestách stovky ľudských životov. Pritom úplne zbytočne. Preto výrobcovia áut museli pristúpiť k bezpečnostným opatreniam na ochranu ľudských životov. S vývojom nových technológií je týchto noviniek viac a viac. Poznáte týchto šesť?

BAS (Break assistant system) je brzdový asistent, ktorého úlohou je jediné: znížiť brzdnú dráhu v kritických situáciách. Ľudia väčšinou reagujú dosť rýchlo. Jediný problém je to, že nemusia brzdový pedál stlačiť dosť silno, následkom čoho sa predĺži brzdná dráha. Keďže bežne vodiči brzdia pomaly, brzdový asistent funguje tak, že vždy keď vodič rýchlo stúpi na pedál, asistent to zaregistruje a dotlačí brzdový pedál.

FCW (Forward-collision warning) je kamerový, radarový alebo laserový systém, ktorý skenuje autá pred vami a upozornia vás, ak sa približujete k vozidlu príliš rýchlo a hrozí zrážka.

BSW (Blind-spot warning) je radarový alebo kamerový systém, ktorý vás varuje, ak sa za vami pohybuje iné vozidlo, ktoré by sa mohlo dostať do vášho slepého miesta a nemuseli by ste si ho tak všimnúť.

LDW (Lane-departure warning) je systém, ktorý vás upozorní, ak prechádzate do iného jazdného pruhu bez znamenia smeru jazdy.

Parking assist systems je parkovací asistent, ktorý pomocou senzorov v prednej/zadnej časti a na bokoch auta, ktorý vás upozorní na bezprostrednú blízkosť stĺpov, stien alebo iných prekážok.

Tire-pressure monitors je monitorovací systém tlaku pneumatiky, ktorý vás informuje, ak má pneumatika príliš nízky tlak. Podhustené pneumatiky zhoršujú jazdné vlastnosti a spotrebu paliva a tým aj riziko nehody.

Článok pre vás pripravili špecialisti na prenájom áut z rai.sk. Je vám k dispozícii autopožičovňa v Bratislave, Košiciach, Žiline, Banskej Bystrici, Poprade, prípadne vám auto vieme pristaviť aj na vami vybrané miesto.

 

About the author

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no