Požičať si auto od známeho?

Požičať si auto od známeho?

- in Šport, Zaujímavosti
1197
Komentáre vypnuté na Požičať si auto od známeho?

Chystáte sa na dovolenku? Chcete na ňu ísť autom, ale žiadne nemáte, alebo ste ho dali zregenerovať do servisu? Áno, jednou z možností je aj autopožičovňa. Ak však máte ochotného známeho, určite Vás napadlo požičať si auto od neho. Skúste ho poprosiť! No takáto výpomoc Vás môže vyjsť pekne draho. A nielen Vás!

Dajte si pozor na povolenia!

Chorvátsko je veľmi obľúbená dovolenková destinácia, kde sa zväčša cestuje vlastným autom. Predstavte si ale, že i tak absolvujete dlhú cestu autom, ktoré nie je Vaše. Všetko by bolo v poriadku, keby Vás náhodná policajná kontrola nevypoklonkovala s tým, že nemáte žiadne povolenie na vedenie tohto vozidla. 

Preto, ak sa chystáte do zahraničia autom, ktoré Vám nepatrí, overte si, či v danej krajine nepotrebujete potvrdenie o tom, že ho môžete používať.

Vyhnite sa nedorozumeniam

Nepríjemnosť s úradmi Vás môže stretnúť aj vtedy, ak sa vydáte do zahraničia služobným autom. Šoférovanie cudzieho auta bez preukázania splnomocnenia od jeho majiteľa je totiž v mnohých štátoch zakázané a ani v rámci Európskej únie neexistujú v tejto veci jednotné predpisy. Vo vlastnom záujme si vopred zistite, ako je upravená legislatíva v danej krajine.

Čo by malo potvrdenie obsahovať?

Nemali by na ňom chýbať identifikačné znaky majiteľa, vozidla alebo spoločnosti. Tiež tam musí byť jasne uvedené, komu sa vozidlo zvereju. Podpisy oboch účastníkov overí notár. Ideálne je, aby základné informácie boli aj v angličtine a v nemčine.

Objektívna zodpovednosť

Už pár rokov je zavedená objektívna zodpovednosť. Tá je ďalším dôvodom, prečo si nepožičať auto od známeho. Ak teda porušíte prikázané rýchlosti či inú legislatívu, zaplatiť to bude musieť ten dobrák, ktorý Vám vozidlo požičal. Takto môžete naštrbiť dobré rodinné vzťahy. 

Nabúranie požičaného auta

Je to smutné, ale stáva sa to. Nikdy ste nemali nehodu, ale ono to príde práve vtedy, keď si auto požičiate. Možno je to tým, že nie ste naň zvyknutý a možno je to len veľká smola.

Vaša dovolenka sa tak môže zmeniť na nočnú moru. Stresovať Vás nebude len samotná udalosť, ale aj to, ako to oznámite majiteľovi. Možno je predsa lepšie obrátiť sa na profesionálnu autopožičovňu. 

Nezabudnite sa poďakovať

strbske presso

Vrátili ste sa z dovolenky a nemali ste problémy s byrokraciou, ba ani sa nič závažnejšie neudialo? Môžete si gratulovať. Zároveň však nezabudnite na poďakovanie. Navštívte stránku www.strbskepresso.sk a pošlite svojmu dobrému známemu kávu, odkaz s poďakovaním a praktický hrnček. Určite Vám vozidlo požičia i druhýkrát. Takúto pozornosť odošlete za šťastných 7,77€ a navyše, ak tak urobíte do 30.8.2014, čaká jeden hrnček zdarma aj na Vás.  

Foto: strbskepresso.sk

About the author

You may also like

Ktorá metóda opravy preliačin na aute je cenovo najvýhodnejšia?

Preliačiny na aute vznikajú z rôznych príčin. Či už