Postrach vodičov: výtlky na cestách! Ako na ne?

Postrach vodičov: výtlky na cestách! Ako na ne?

- in Nesmie vám ujsť
1319
Komentáre vypnuté na Postrach vodičov: výtlky na cestách! Ako na ne?

Prichádza zima a teda aj najobávanejšie ročné obdobie pre každého vodiča. Spôsobené škody môžu byť maličké, napríklad odletujúce kamienky, ktoré poškodia sklo alebo lak. Naopak taký výtlk na ceste vie spôsobiť problémy úplne iného kalibru. Ak vám výtlk poškodí vaše vozidlo, kto je zodpovedný za stret so zimnými nástrahami? Vymáhanie náhrady za škodu od správcu cesty môže byť komplikované a zdĺhavé, často s nešťastným koncom. Našťastie sa viete zabezpečiť tak, že zimu prejazdíte bez obáv z nadbytočných nákladov.

Náhrada škody je problematická

Jamy a výtlky na cestách vznikajú kvôli mrazom v zime častejšie ako v inom ročnom období. Ak si výtlk nevšimnete včas a nabehnete na neho, môžete mať šťastie a nestane sa nič, ale aj smolu a skončíte s poškodením kolies, pneumatiky, nápravy, geometrie, či tlmičov, podvozku, ale aj brzdového systému. Je mnoho škôd, ktoré môže výtlk spôsobiť a opravy za takéto poškodenia vám môžu v servise vyčísliť až na stovky eur.

Nie je výtlk ako výtlk

Problém je, že správca cesty väčšinou nie je zodpovedný za škodu, ktorú vám spôsobí jama alebo výtlk na ceste. Napríklad ak je cesta naozaj veľmi zlá a výtlk je na každom metri, šance na náhradu škody takpovediac ani nemáte. Rovnako nemáte právo na náhradu ak je výtlk na ceste označený. Jedinú šancu na náhradu z poistenia zodpovednosti za škodu správcu komunikácie máte, ak vletíte do výtlku neoznačeného a nepredpokladaného.

Ak je aj pravda na vašej strane a výtlk nebol označený a nemohli ste ho čakať, náhrada býva v každom prípade komplikovaná. V danom momente je potrebné kontaktovať správcu komunikácie. Úplne ideálne je, ak máte aj nejakých svedkov, dokumentáciu nehody škody, ale aj miesta, kde sa nehoda stala. Ak však aj toto všetko máte, častokrát je potrebné dokazovanie aj na súde. Vtedy už väčšina vodičov rezignuje a radšej si opravy zaplatia sami.

Pripoistenie k PZP uľahčí život

Našťastie mnoho poisťovní poskytuje pripoistenie PZP na poškodenie auta výtlkom alebo jamy na ceste. Ak sa vám teda stane podobná nepríjemnosť, poisťovňa vám preplatí napríklad novú pneumatiku, nastavenie geometrie alebo poškodenie diskov a podobne. Naozaj sa oplatí investovať do takéhoto pripoistenia, keďže výtlky bývajú v našich končinách časté. Výhodou taktiež je, že toto pripoistenie môžete mať aj bez havarijného poistenia.

Istota bez problémov s havarijným poistením

Ešte bezstarostnejší proces vám zabezpečí havarijná poistka. Klasicky vyplníte záznam o udalosti a ak ste vo výtlku skončili nevinne a tento fakt uzná aj polícia privolaná na miesto, tak si poisťovňa náhradu začne vymáhať od správcu siete sama. Ušetríte si tak čas, peniaze a  zbytočný stres navyše.

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli