Podľa čoho si vybrať letné pneumatiky

Podľa čoho si vybrať letné pneumatiky

- in Auto
1432
Komentáre vypnuté na Podľa čoho si vybrať letné pneumatiky
43596066 - hand and car wheel add air pressure

Vybrať si správne pneumatiky je veľmi dôležité, pretože tým ovplyvníte aj to, ako sa vaše auto bude správať na ceste. Pri ich kúpe nemôžete nechať nič na náhodu a musíte myslieť na to, aby ste kúpili gumy s dezénom, šírkou, výškou, triedou a kvalitou, ktoré budú najviac vyhovovať vášmu štýlu jazdy. Na čo by ste si pri ich výbere mali dať najväčší pozor?

 

Štítky od výrobcu sú dobrým vodítkom

Automobilové koncerny sa nám to všetko snažia uľahčiť a výnimkou nie je ani výber pneumatík. Výrobcovia áut vám sami určia veľkosť pneumatík spoločne s ich rýchlostným a záťažovým indexom, podľa ktorých by ste mali letné pneumatiky vyberať. Úplne presné dodržiavanie však nie je nutnosťou, pretože existuje 3% tolerancia. To znamená, že ak výrobca odporúča pre vaše vozidlo pneumatiky rozmerov 185/65R15 a vy natrafíte na gumy za super cenu v rozmeroch 195/60R15, môžete si ich kúpiť, pretože rozdiel je iba 1,07 %, a to je ešte v tolerancii. V prípade, že by ste sa nezmestili do 3% tolerancie, pneumatiky strácajú svoju dynamiku a aj funkčnosť.

 

Aká trieda je pre vás najlepšia

Vyberať si môžete z troch tried – ekonomická stredná a vysoká. Ktorá je pre vás tá najlepšia? To záleží od toho, koľko kilometrov najazdíte a akým štýlom sa prezentujete na cestách. Rozmenené na drobné  – ekonomická trieda pneumatík je vhodná pre majiteľov áut, ktorí jazdia len občasne a po meste, nemajú žiadne zvýšené nároky na gumy a na cestách sú opatrní. Stredná trieda je pre vodičov, ktorí jazdia denne, ale ich štýl jazdy je bezpečný a nepotrebujú špeciálne vlastnosti. Vysoká trieda pneumatík je pre šoférov, ktorí jazdia denne, ale ich štýl jazdy je agresívnejší a očakávajú, že ich pneumatiky podržia aj vo vypätejších situáciach.

 

Sú celoročné pneumatiky správnou voľbou?

Celoročné pneumatiky sú primárne určené pre regióny, v ktorých sa teplota ani počas zimy nepohybuje hlboko pod nulou. Je dokázané, že vlastnosti celoročných pneumatík sú v zime horšie ako pri zimných a v lete horšie ako pri letných pneumatikách. Samozrejme, ak si priplatíte napríklad za celoročné pneumatiky Michelin, Pirelli či Good Year tá kvalita je oveľa vyššie a pokojne s nimi môžete jazdiť aj v našich končinách. Viac sa dozviete na stránke Pneumatiky-Pneupex.sk.

About the author

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.