Nezanedbajte výmenu motorového oleja

Nezanedbajte výmenu motorového oleja

- in Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Nezanedbajte výmenu motorového oleja
Nezanedbajte výmenu motorového olejaNezanedbajte výmenu motorového oleja

Starostlivosť o automobil v sebe zahŕňa aj pravidelnú výmenu motorového oleja. Určite olej nestačí iba doplňovať. Je to jedna z najdôležitejších prevádzkových kvapalín a bez nej vlastne nie je možné auto udržať v chode. Pozrite sa, čo všetko by ste mali vedieť o výmene motorového oleja, o tom, čo spôsobí neskorá výmena oleja v aute a ako tento problém riešiť, aj sa pozrite na tip na najlepší motorový olej 2022.

Motorový olej má viac funkcií než iba mazať motor

Kto sa o automobil nestará, určite sa môže dostať do problémovej situácie, kedy mu dôjde motorový olej, alebo je už v stave, keď neplní svoju funkciu. Mnohých vodičov laikov prekvapí, že funkciou motorového oleja nie je z ďaleka iba mazanie spaľovacieho motoru, bez ktorého by sa zadrel. Olej zlepšuje jazdné vlastnosti automobilu a zvyšuje výkon motora, ochladzuje ho, čistí a zabraňuje korózii.

Chýbajúci či starý olej vážne ohrozuje vaše auto

Je obecne známe, že ak nám začne svietiť kontrolka oleja na prístrojovej doske, mali by sme auto okamžite odstaviť a motorový olej skontrolovať. Prvou pomocou je olej doliať, ale tým problém určite vyriešený nie je. Bude nutná profesionálna kontrola systému a pravdepodobne aj výmena motorového oleja. Určite by sme to do tohoto stavu nemali nechať dôjsť. Vravíte, že sa spoliehate na odporúčané intervaly výmeny oleja, a tak sa nie je čoho báť? Je určite výborné, že ich dodržujete, ale vhodné je aj tak z času na čas stav oleja ešte skontrolovať. Ďalšiu kontrolu by sme mali robiť vždy pred dlhšou jazdou.

Nestačí sledovať len odporúčané intervaly pre výmenu oleja

Olej sa inak opotrebováva v mestskej premávke a inak na diaľnici. Automobilky nevedia, ako budete automobil využívať. Preto nemusí tento interval presne sedieť. Problémom môže byť zanesený olejový filter, ktorý pri studenom motore prestane prepúšťať potrebné množstvo oleja. Pomocníkmi pre zamedzenie týchto prípadov ja používanie vhodných aditív. Tie olej chránia pred degradáciou kvality a umožňujú oleju, aby si zachoval dobré vlastnosti po dlhšiu dobu prevádzky.

Každý typ motoru ovplyvňuje životnosť motorového oleja inak

Či už ste majiteľom automobilu s dieselovým, alebo s benzínovým motorom, nemôžete si ani v jednom prípade povedať, že máte vyhrané. Prečo? Dieselové motory charakterizuje usadzovanie mikroskopických sadzí. Tie dokážu prejsť olejovým filtrom a spôsobujú znečisťovanie a znižovanie životnosti oleja. U benzínových motorov dochádza k ohriatiu oleja na výrazne vyššiu teplotu. Kvôli nej potom olej rýchlejšie chemicky degraduje a stráca svoje vlastnosti.

Ako je to teda so životnosťou motorového oleja?

Niekto sa riadi intervalmi na výmenu, iní si zas vyberú olej, ktorého výrobca sľubuje dlhšiu životnosť. V priemere to dnes býva 30 000 km. Je to reálne? Odborné názory sú iné. Špecialisti z autoservisov odporúčajú výmenu oleja u spaľovacích motorov po 10 000 km. Ušetrené peniaze za oddialenie výmeny oleja sa totiž môžu veľmi predražiť poškodením automobilu a výrazným znížením jeho životnosti.

Najlepší motorový olej v roku 2022

Motorové oleje sa dnes rozlišujú na syntetické, polosyntetické a minerálne. Kvalitatívne sa líšia, ale ešte viac než samotný olej ovplyvňuje jeho životnosť to, v akej premávke jazdíme. Vodič v meste jazdí pri iných otáčkach, inak preraďuje. Automobily jazdiace na diaľnici obvykle nemajú problém s vyšším nájazdom kilometrov medzi jednotlivými intervalmi výmeny motorového oleja. A ktorý motorový olej si teda vybrať?

Pozrite sa na odporúčanie pre najlepší motorový olej v roku 2022 od špecialistov na výmenu motorových olejov z RAPID PNEUSERVIS Stupava, ktorí dali dohromady päť odporučených a osvedčených olejov s ich výhodami aj prípadnými nevýhodami. Ide o aktuálne najlepšie oleje na trhu a podľa tejto recenzie si dokážete vybrať ten najlepší práve pre vás.

TIP: Ak do stupavského pneuservisu dorazíte osobne, vyberú pre vaše vozidlo ten najlepší rovno technici servisu a olej vám tiež profesionálne vymenia. Firma ponúka nadštandardný pozáručný olejový servis pre benzínové aj dieselové automobily.

Neskorá výmena oleja v aute sa nevypláca

Starostlivosť o automobil sa vyplatí. Predlžuje sa jeho životnosť, zvyšuje spoľahlivosť a s tým aj našu bezpečnosť. Neskorá výmena oleja v aute je jednou z obrovských chýb, ktorých sa dopúšťame pri zaisťovaní prevádzkyschopnosti nášho automobilu. Musíme si uvedomiť, že dolievanie nie je výmena! Existujú trebárs prípady veľkoobjemových TSI motorov, ktoré dokážu spotrebovať až liter oleja na 1000 km, s tým sa ale u bežných automobilov nestretneme. Obecne olejový systém tesní a len malá časť sa dostáva do spaľovacej časti, kde zhorí a následne odchádza výfukom. Takže olejovú nádrž kontrolujte, olej podľa potreby dolejte, ale aj napriek tomu vždy dodržujte odporúčaný interval výmeny oleja.

Olej sa opotrebováva a mení svoje vlastnosti. Po uplynutí odporúčanej doby je potrebné olej cez otvor olejovej vani vypustiť. Najčastejší odporúčaný interval je po 15 000 km, u longlife motorových olejov je to možné po 30 000 km. Riaďte sa predovšetkým odporúčaním servisu ev. výrobcu automobilu, než odporúčaním výrobcov olejov. Ak je auto vo väčšej záťaži, meňte častejšie. Pokiaľ jazdíte v meste, alebo obľubujete dynamickú jazdu, skráťte tiež interval výmeny na 10 000 km.

Neignorujte pravidelnú odbornú výmenu oleja aj olejových filtrov. Zanedbanie môže viesť nielen k extrému, ktorým je zadretie motoru, ale tiež k vnútornej korózii motora. Ten potom stráca výkon a znižuje sa jeho životnosť. Vypomstí sa nám to extrémne drahými opravami. Kontaktujte profesionálov cez webové stránky Rapidpneu.sk a objednajte sa na výmenu oleja.

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.