Nedofúkané pneumatiky? Prichystajte si peniaze na nové

Nedofúkané pneumatiky? Prichystajte si peniaze na nové

- in Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Nedofúkané pneumatiky? Prichystajte si peniaze na nové
Nedofúkané pneumatiky? Prichystajte si peniaze na nové

Koľkokrát ročne kontrolujete pneumatiky? Podľa štatistík až tretina šoférov venuje svoju pozornosť pneumatikám len dva razy ročne, a to počas ich sezónnej výmeny. Prezúvanie nie je to jediné, čo by ste mali pneumatikám dopriať. Okrem očistenia a prípadného použitia ochranného spreja je veľmi dôležité, aby ste minimálne raz za dva týždne skontrolovali tlak v pneumatikách. Pýtate sa prečo? Napríklad aj preto, aby ste nemuseli nové pneumatiky kupovať oveľa skôr ako ostatní motoristi.

Neviditeľná skaza pre vaše pneumatiky

Všetky testy pneumatík preukázali, že nevhodný tlak je najčastejšou príčinou rýchleho opotrebenia pneumatík. Letné i zimné pneumatiky majú istý predpísaný tlak, ktorý sa líši v závislosti od vozidla. Správne hodnoty tlaku nájdete uvedené v manuály k vozidlu a v závislosti od značky aj na B-stĺpiku v ráme dverí alebo na viečku nádrže. Veľa motoristov sa mylne domnieva, že tlak stačí nastaviť počas výmeny pneumatík a následne sa o jeho hodnoty nemusia starať. Takéto jednanie nevydržia ani kvalitné pneumatiky. Každý jeden majiteľ vozidla by mal merať tlak v pneumatikách aspoň raz za dva týždne. K meraniu vám stačí manometer. Pozor na to, aby ste tlak v pneumatikách merali za studena v odstavenom vozidle. Jednoduchšie to majú motoristi, ktorí vlastnia novšie vozidlá, kde je merač tlaku pneumatík súčasťou výbavy od výrobcu. Prečo je tlak v pneumatikách tak dôležitý? Minimálne preto, že ide o neviditeľnú skazu pre každú jednu pneumatiku. To však nie je všetko, čo nesprávny tlak v pneumatikách spôsobuje.

Prečo sa mi horšie ovláda vozidlo

Okrem zničenia pneumatík vplyvom zlého tlaku pocítite zhoršené ovládanie vozidla. Automobil bude zvláštne reagovať pri brzdení, rozjazde i pri šmykových situáciách. Všetky reakcie pneumatík budú extrémne spomalené. Podhustené pneumatiky sa dokážu správať naozaj nevyspytateľne a v zákrute pri vyššej rýchlosti môže prísť k pretáčavému šmyku. Napriek tomuto faktu až polovica šoférov jazdí s podhustenými pneumatikami.

Prečo sa mi zvýšila spotreba vozidla

Je na škodu, keď si kúpite kvalitné pneumatiky Matador a neinvestujete minútu času na to, aby ste zistili či je tlak v pneumatikách v správnej hladine. Investovali ste do pneumatík s nižším valivým odporom a napriek tomu sa vám zvýšila spotreba? Príčinou zvýšenej spotreby je opäť nízky tlak v pneumatikách.

Radšej pneumatiky dofúkam viac

Dobrou myšlienkou nie je ani prehusťovanie pneumatík. Samozrejme, že aj v tomto prípade dochádza k rýchlemu opotrebeniu plášťa. Podhustený plášť sa rýchlo ojazdí na stranách a prehustený v strede. V oboch prípadoch, ak dofúkate odušu alebo nedofúkate vôbec, môže prísť počas jazdy k pretrhnutiu pneumatiky.

 

About the author

You may also like

Ktorá metóda opravy preliačin na aute je cenovo najvýhodnejšia?

Preliačiny na aute vznikajú z rôznych príčin. Či už