Ako šetriť palivo počas jazdy automobilom

Ako šetriť palivo počas jazdy automobilom

- in Nesmie vám ujsť, Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Ako šetriť palivo počas jazdy automobilom
Ako šetriť palivo počas jazdy automobilom

Hovorí sa, že dobrá rada je nad zlato. V prípade šetrenia toto pravidlo platí dvojnásobne. Posledné mesiace sa zvýšili ceny takmer všetkého, čo k životu nevyhnutne potrebujeme. Je jasné, že šetrenie je jediným riešením ako nadchádzajúce obdobie prežiť. Ak ste motorista, ktorý jazdí denne, iste vám príde vhod zopár rád ohľadom šetrenia paliva počas jazdy automobilom.

Pozor na preťaženie vozidla

Každý kilogram, ktorý vozíte navyše, zvyšuje spotrebu automobilu. Nehovoriac o tom, že preťažené vozidlo namáha tiež zimné pneumatiky i letné varianty, ktorým hrozí rýchlejšie ojazdenie. Ak si k ťažkému nákladu prirátate aj nevhodný tlak v pneumatikách, tak budete musieť nové pneumatiky kupovať oveľa skôr ako iní šoféri. Pozorne skontrolujte celé vozidlo a vyhoďte z neho všetko, čo práve nevyužívate a čo k jazdeniu nepotrebujete. Veľmi opatrní buďte pri prevážaní nákladu v strešnom boxe. Strešný box plne naložený a k tomu vysoká rýchlosť sú priam žráčom paliva. Strešný box odmontujte zo strechy ihneď po jeho vyprázdnení. Ešte viac spotrebu zvýšite, keď budete na streche prevážať športové náradie, a to hlavne bicykle. Neviete bez bicyklov žiť? Kúpte si radšej nosič bicyklov na ťažné alebo na piate dvere.

Rýchlosť vás vyjde draho

Vysoká rýchlosť vás môže vyjsť poriadne draho. Nehovorím len o pokute za prekročenie rýchlosti. Pre motor je najmenej zaťažujúce, keď jazdíte plynule a volíte radšej pomalšie tempo. Zároveň sa vyhnite tomu, aby ste prudko pridávali plyn alebo naopak prudko brzdili. S brzdením by ste to celkovo nemali preháňať a nielen s ohľadom na životnosť pneumatík, ktorú takto skracujete aj v prípade, že máte na kolesách obuté kvalitné pneumatiky. Radšej udržujte medzi vozidlami väčšiu vzdialenosť a majte na plyne ľahkú nohu. Každé zabrzdenie znamená následne rozjazd, počas ktorého sa spaľuje viac benzínu. Udržujte vozidlo v čo najnižších otáčkach a preraďujte skôr ako ste zvyknutí. Vyhýbajte sa tiež dlhému voľnobehu motora alebo zbytočnému rozmrazovaniu okien s pomocou klimatizácie. Trochu pohybu pri škrabaní námrazy vám neuškodí.

Ušetríte v servise a utratíte pri jazdení

Veľmi dôležité je mať automobil v perfektnom technickom stave. Ak budete šetriť na servise či opravách, tak vás v závere oveľa viac vyjde samotné jazdenie. Na spotrebu majú vplyv napríklad poškodené brzdové platničky alebo zanesený filter. Nešetrite ani na pneumatikách. Kúpte si také, ktoré majú nižší valivý odpor a sú užšie. Či už kupujete pneumatiky Austone, alebo Matador, vždy čítajte ich informačné štítky. Následne nezabudnite na kontrolu pneumatík, a to hlavne na meranie tlaku. Podhustené pneumatiky vám na čerpacej stanici z peňaženky vytiahnu peknú kopu peňazí.

 

 

About the author

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.