Na čo si dávať pozor pri výbere havarijného poistenia?

Na čo si dávať pozor pri výbere havarijného poistenia?

- in Auto
1755
Komentáre vypnuté na Na čo si dávať pozor pri výbere havarijného poistenia?

Práve v tomto období mnohí z nás uzatvárajú spoločne s povinným zmluvným aj havarijné poistenie automobilu na nadchádzajúci rok. Pri hľadaní optimálnej ponuky poistenia však nie je vhodné riadiť sa len cenou, ktorú zaň zaplatíte, ale aj podmienkami krytia možných škôd. Na čo si dávať pozor pri výbere vhodného havarijného poistenia?

Oplatí sa auto vôbec poisťovať?

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, či sa vám havarijné poistenie naozaj oplatí. Poistenie nového automobilu je naozaj vhodné a malo by byť takmer samozrejmosťou. Pri starších vozidlách je výhodnosť už diskutabilná. Poisťovne ponúkajú dva typy poistení vzhľadom na hodnotu vozidla, z ktorej sa vypočítava výška prípadného plnenia. Buď je to aj napriek vyššiemu veku auta pôvodná hodnota, alebo aktuálna hodnota, ktorá berie do úvahy rok výroby a opotrebovanie. Takáto poistka je samozrejme lacnejšia ako poistka na pôvodnú hodnotu. Spoločnosť Winners Group, ktorá sa zaoberá sprostredkovaním poistení, však z hľadiska výhodnosti poistenia neodporúča poisťovať na aktuálnu hodnotu autá staršie ako 10 rokov. Krytie škody po odpočítaní spoluúčasti by v takom prípade mohlo byť veľmi nízke a jeho hodnotou sa približovať k cene poistenia.

Všímajte si spoluúčasť aj možnosti jej nepriameho zvýšenia

Práve spoluúčasť je najdôležitejším kritériom, ktoré je pri výbere poistenia potrebné zohľadniť. Vyjadruje percento zo vzniknutej škody, ktoré musí uhradiť majiteľ vozidla z vlastného vrecka. Vo všeobecnosti platí, že čím je spoluúčasť nižšia, tým je poistenie drahšie.

Winners Group vám rovnako odporúča všímať si parameter hodinová sadzba, ktorý hovorí o tom, koľko maximálne poisťovňa zaplatí servisu za hodinu práce. Ak by bola hodinová sadzba príliš nízka, takto by vám nepriamo zvýšila spoluúčasť.

Poistné krytie a prípady jeho krátenia

Pri uzatváraní havarijnej poistky si dávajte pozor, aké poistné udalosti kryje. Obyčajne je to havária, živelná udalosť, krádež či vandalizmus. Dobre si však prečítajte jednotlivé definície, ktoré popisujú presné situácie, kedy máte nárok na krytie škody, kedy sa krytie zamieta a kedy kráti. A to napríklad pri porušení dopravného predpisu, dostatočnom nevenovaní sa riadeniu či pri meškajúcich platbách za poistku. Práve v týchto podmienkach sa produkty jednotlivých poisťovní môžu diametrálne odlišovať.

 

Zdroj foto: Toa55, freedigitalphotos.net.

About the author

You may also like

Ktorá metóda opravy preliačin na aute je cenovo najvýhodnejšia?

Preliačiny na aute vznikajú z rôznych príčin. Či už