Kurz prvej pomoci pre každého šoféra. Čo by ste o ňom mali vedieť?

Kurz prvej pomoci pre každého šoféra. Čo by ste o ňom mali vedieť?

- in Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Kurz prvej pomoci pre každého šoféra. Čo by ste o ňom mali vedieť?
Kurz prvej pomoci pre každého šoféra. Čo by ste o ňom mali vedieť?

Ľudský život má neoceniteľnú hodnotu. Keď sa však ocitne v stave ohrozenia, je nutnosť každého občana pomôcť čo najlepšie, ako vie. S prvou pomocou sa stretávame už odmalička. V škole sa neustále snažia o osvetu a učia deti, ako zachrániť človeka. Keď sa ale niečo neopakuje a neprecvičuje, to sa zväčša zabudne. A ak sa ocitnete v situácii, kedy každé zaváhanie môže stáť život, je dôležité nespanikáriť a využiť svoje nadobudnuté vedomosti o tom, ako podať prvú pomoc.

Autoškoly a kurz prvej pomoci

Okrem branných hodín na základných či stredných školách sa s kurzom prvej pomoci najčastejšie stretávame počas robenia autoškoly. Keďže sa na cestách stáva veľké množstvo nehôd, je nevyhnutné vedieť, ako podať prvú pomoc.

Ku kurzu zvyčajne dochádza pred záverečnými skúškami na autoškole. Je to nutnosť, bez ktorej nezískate vodičské oprávnenie.

Pri šoférovaní sa môže stať veľa nepredvídateľných momentov, vodič však nesie plnú zodpovednosť za svoje správanie na vozovke. Človek sa tak môže, chtiac či nechtiac, ocitnúť v situácii, kedy sa od neho bude vyžadovať, aby podal prvú pomoc.

Tip: Naučte sa prvú pomoc komplexne!

Zákon a kurz prvej pomoci

Už vopred musíte počítať s tým, že kurz prvej pomoci počas autoškoly absolvujete. Je to povinnosť každého vodiča, ktorá vyplýva v zmysle zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 398/2010 Z. z. o minimálnych požiadavkách na kurz prvej pomoci a kurz inštruktora prvej pomoci.

Obsah kurzu

Kurz prvej pomoci sa skladá z dvoch častí – teoretickej a praktickej.

Počas teoretickej časti sa budúci vodiči naučia všeobecné poznatky pri poskytovaní prvej pomoci. Oboznámia sa s preventívnymi opatreniami, ako predísť nehodám a zraneniam, naučia sa zhodnotiť stav postihnutého, ako privolať pomoc a aké dôležité informácie povedať záchranárom.

V rámci praktických cvičení si šoféri vyskúšajú naučené teoretické znalosti v praxi. Predovšetkým je táto časť zameraná na to, aby človek vedel podať prvú pomoc v rôznych prípadoch zranení. Skúšanie prebieha na figuríne a v simulovaných situáciách.

Testové otázky

Na konci kurzu prebieha záverečný test, kde si vodiči overia svoje teoretické aj praktické znalosti. Konkrétne otázky sú dostupné na stránke Ministerstva zdravotníctva SR. Netreba sa však stresovať a učiť sa dopredu, na kurze vám všetko vysvetlia a test zvládnete ľavou zadnou.

Otázky sú zväčša formulované tak, že máte vždy na výber z troch odpovedí. Nižšie prikladáme ukážky testových otázok so správnymi odpoveďami.

  • Čo patrí medzi hlavné úkony zachraňujúce život?
    • Uvoľnenie dýchacích ciest.
  • Ak je to možné, prvým zákrokom pri popálení je?
    • Chladiť postihnutú časť tela najmenej 10 – 15 minút.
  • Čo robíme pri zlomeninách dlhých kostí?
    • Znehybníme najbližší kĺb nad a pod zlomeninou.
  • Kedy nemusí záchranca poskytnúť prvú pomoc?
    • Ak by bol pri poskytovaní prvej pomoci ohrozený na živote.
  • Ako môžeme spriechodniť dýchacie cesty u postihnutého v bezvedomí?
    • Nadvihnutím brady a miernym záklonom hlavy.
  • Kedy snímame ochrannú prilbu motocyklistom a iným pred odborným ošetrením?
    • Len ak bráni dýchaniu.
  • Ktorú skupinu funkcií ľudského organizmu zaraďujeme medzi základné životné funkcie?
    • Vedomie, dýchanie, krvný obeh.

Na cestách sa môže stať veľké množstvo nepredvídateľných situácií, ktoré môžu zapríčiniť dopravnú nehodu. Preto je dôležité v prípade podozrenia nejakej poruchy, radšej vozidlo odstaviť, skontrolovať a dôkladne vyriešiť problém, ak je to možné.

Tip: Máte sadu na opravu defektov?

Dĺžka a cena kurzu

Školenie prebieha v rámci jedného dňa a trvá 8 vyučovacích hodín. S inštruktormi prvej pomoci strávite 3 hodiny na teoretickej časti a 5 hodín sa budete venovať časti praktickej.

Cena kurzu býva väčšinou započítaná už v rámci celkovej sumy za vodičský preukaz, avšak niekedy si je potrebné doplatiť. V takomto prípade sa cena pohybuje v rozmedzí 20 – 30 eur.

Čo si zobrať a ako sa pripraviť na kurz?

Na kurz nie je potrebné sa pripravovať vopred. Počas celého dňa vás budú inštruktori oboznamovať s rôznymi situáciami a riešeniami, ako pomôcť postihnutému. Všetky potrebné vedomosti a zručnosti sa naučíte priamo na kurze.

So sebou si môžete priniesť písacie potreby, ale študijné materiály dostanete priamo na školení. Odporúčame sa obliecť do pohodlnejšieho či športového oblečenia, keďže súčasťou je aj praktická časť, na ktorej sa budete aktívne zapájať.

Napokon, samozrejme, nezabúdajte na dobrú náladu a chuť učiť sa novým veciam. Vedieť poskytnúť prvú pomoc je jedna z najdôležitejších vecí, a preto je dôležité, aby ste kurz vnímali vážne a seriózne.

Ako sa vyhnúť haváriám a nehodám na cestách

Na autoškole vás naučia, ako sa správať v cestnej premávke, ale v nasledujúcich riadkoch vám prinášame tipy pre bezpečné šoférovanie a ako sa vyhnúť dopravnej nehode aj napriek tomu, že je to nepredvídateľná situácia.

1.   Nepodceňujte zdravotné komplikácie

Pokiaľ sa necítite vo svojej koži, ste malátni alebo pociťujete nevoľnosť, odporúčame vám, aby ste sa vyhli šoférovaniu. Ak máte možnosť, zvoľte radšej cestu autobusom či si zavolajte taxi. Nikdy neviete, čo sa môže na vozovke stať, a preto nepreceňujte svoje sily, ak sa necítite v poriadku.

2.   Navštívte očného lekára

Zrak je jedným z najdôležitejších zmyslov potrebný pri šoférovaní. Pokiaľ počas jazdy autom žmúrite a snažíte sa rozoznať dopravné značky, navštívte preventívne očného lekára. Niekedy si človek ani nemusí uvedomiť, že má problémy so zrakom, no pre bezpečie vlastné aj druhých, prehliadku neodkladajte.

Očný lekár vám spraví všetky potrebné vyšetrenia a v prípade nezrovnalostí, nastaví tie správne okuliare, vďaka ktorým sa budete na ceste cítiť istejšie.

Taktiež nepodceňujte ani problémy so sluchom. Je dôležité, aby vodič nielen vnímal zrakom, čo sa deje na vozovke, ale aj počul napríklad blížiacu sa sanitku a podobne.

3.   Zopakujte si predpisy

Skúšky na autoškole už máte možno dávno za sebou, no pravidlá cestnej premávky by ste si mali stále osvojovať. Nielen preto, že ľahko môžete zapríčiniť haváriu, ale možete byť takisto potrestaní aj pokutou za nedodržiavanie predpisov. Nič nenechávajte na náhodu a radšej sa dôkladne pripravte ešte skôr, ako vyrazíte na cestu.

Predpisy tiež definujú povinnú výbavu, ktorú treba mať v aute. Súčasťou je aj autolekárnička, ktorá vám môže byť významným pomocníkom pri záchrane života pri podávaní prvej pomoci. Skontrolujte si teda jej aktuálnosť a kompletnosť.

4.   Oddýchnite si

Únava vie za volantom napáchať veľké škody. Koľkokrát vodiči počas jazdy dostanú mikrospánok a dopravná nehoda je na svete.

Ak ste si vedomí, že vás čaká náročná cesta, doprajte si pred ňou kvalitný oddych a spánok. Relaxujte, uvoľnite sa a načerpajte silu. Šoférovanie si vyžaduje množstvo psychického sústredenia, a preto vyčerpanosť radšej vymeňte za dôkladný odpočinok.

5.   Robte si prestávky

Nie každý dokáže šoférovať niekoľko hodín vkuse. Preto vám odporúčame vyraziť na cesty s istým predstihom, aby ste si mohli urobiť počas jazdenia prestávky. Budete sa tak cítiť viac sviežo, oddýchnete si od neustáleho sústredenia sa a môžete nachvíľu vypnúť.

Doprajte si aj krátku rozcvičku či ponaťahovanie stuhnutých svalov. Myslite tiež na pitný režim, prípadne si doplňte energiu chutným jedlom.

6.   Pravidelne si kontrolujte vozidlo

Prevencia nadovšetko. Aj keď sa vám môže zdať, že všetko je s autom v poriadku, aj napriek tomu si ho pred každou jazdou dôkladne skontrolujte. Nezabúdajte na žiaden aspekt, ani maličkosť, ktorá by sa vám mohla nešťastne vyplatiť na vozovke. Vyberte si jeden deň, kedy vášmu vozidlu doprajete poriadny servis a uistite sa, že je všetko tak, ako má byť. V prípade nezrovnalostí navštívte mechanika.

Tipy na údržbu auta, ktoré by mala poznať každá žena.

7.   Používajte bezpečnostný pás

Veľké množstvo vážnych zranení sa stáva práve vtedy, ak vodič alebo spolucestujúci nie je pripútaný. Niekedy si možno myslíme, že ideme len na krátku jazdu, kde sa nič nemôže stať, a práve v takýchto situáciách sa stávajú nehody.

Pás by mal byť používaný poriadne, nemal by sa prekrúcať a prevliekať kvôli bezpečnosti. Taktiež je povinnosťou každého šoféra, aby sám pred jazdou skontroloval, prípadne prikázal ostatným spolucestujúcim, aby boli pripútaní.

8.   Zostaňte pozorní aj pri parkovaní

Veľa ľudí zvykne robiť takú chybu, že napriek tomu, že počas celej cesty boli maximálne v pozore, tak príchodom domov sa viac uvoľnia a začnú byť menej sústredení. Parkovanie si však vyžaduje takú istú dávku pozornosti ako samotné šoférovanie. Práve preto sa dôkladne pozrite do spätných zrkadiel a uistite sa, že za vaším autom nikto nestojí. Vyhnete sa tak zbytočnej havárii či tomu, aby ste niekoho zrazili.

Tip: Viete ako najlepšie udržať životnosť svojho auta parkovaním?

Zhrnutie

Na cestách sa, bohužiaľ, stávajú nehody a havárie neustále. Niekedy sú menej vážne, inokedy ohrozujú ľudské životy. Dôležité je preto poznať aspoň základy prvej pomoci, ktoré sa môžete naučiť počas kurzov na autoškolách a tiež sa správať s rešpektom k druhým, ale aj samým sebe. Pokiaľ viete, že niečo nie je v poriadku, tak situáciu nezanedbávajte a zachovajte sa rozumne a s rozvahou.

 

Martina Balážová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače

 

obrázky unsplash.com

 

About the author

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli