Konektory na auto káble sú kriticky dôležité – prečo?

Konektory na auto káble sú kriticky dôležité – prečo?

- in Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Konektory na auto káble sú kriticky dôležité – prečo?

Hnevajú vás konektory káblov na vašom vozidle, ktoré neustále strácajú kontakt, sú pôvodcom chybových hlásení a spôsobujú nefunkčnosť senzorov a zariadení? Poradíme vám, čo robiť!

V dnešných moderných autách sú to práve konektory, káble a káblové koncovky, ktoré plnia najdôležitejšiu úlohu. Kým v minulosti sa väčšina automobilových komponentov ovládala čisto mechanicky, cez lanká a prevody, v dnešnej dobe sa už takmer o všetko stará elektronika. Spleť káblov, senzorov a motorčekov sa po niekoľkých rokoch stáva pôvodcom mnohých problémov. Za týmito ťažkosťami pritom väčšinou nestoja samotné motorčeky alebo senzory, ale práve kabeláž – najmä konektory a káblové koncovky.

Výrobcovia automobilov sa snažia šetriť, kde sa len dá, a to predovšetkým na komponentoch, ktoré sú pre bežného používateľa neviditeľné. Jedno z miest, kde sa šetrí, sú práve konektory. Tie automobilky poväčšine nakupujú od menej kvalitných čínskych výrobcov za extrémne nízke ceny. Keďže takéto konektory a káblové koncovky sú nepresne vyrábané, časom sa stávajú pôvodcom problémov. Rýchlo sa v nich vytvorí vôľa, ktorá sa začne prejavovať ako občasné výpadky spojenia, neskôr dospeje až k úplnému znefunkčneniu konektora. Keďže konektory sú často slabo chemicky ošetrené, začne sa na nich rýchlo vytvárať korózia, ktorá taktiež znemožní fungovanie spojenia.

Výsledok? Nekonečné chybové hlásenia a nefunkčnosť senzorov a motorčekov. Ak dôjde k porušeniu dôležitého konektora, takýto výpadok môže spôsobiť aj nebezpečnú situáciu na ceste. Preto, ak niektorý z vašich starých káblových konektorov v aute prestáva fungovať a rozhodli ste sa ho nahradiť novým, v prvom rade by ste sa mali zamerať na kvalitu.

Povrchová úprava je základ

V prvom rade by ste si mali všímať materiál, z ktorého je konektor vyrobený. Rôzne materiály vedú signál a elektrický prúd rôzne. Ak chcete zachovať správnu funkčnosť daného konektoru, mali by ste voliť materiál, ktorý bude zodpovedať daným požiadavkám. Ideálne je vyberať konektor z takého materiálu, z akého bol vyrobený aj pôvodný konektor z továrne.

Kovy bez povrchovej úpravy rýchlo podliehajú vonkajším vplyvom, dbajte preto, aby bol daný konektor povrchovo upravený, najčastejšie pocínovaním, poniklovaním, alebo postriebrením. Takáto povrchová úprava ochráni konektor a káblovú koncovku pred pôsobením vlhkosti a chemikálií.

Vyberte konektor s vhodnými parametrami

Medzi základné parametre, podľa ktorých sa vyberajú nové konektory a káblové koncovky, patrí spôsob elektrickej a mechanickej montáže, samotný typ konektora a typ fastonu. Ak vám tieto parametre veľa nehovoria, stačí sa pozrieť do e-shopu poľského predajcu kvalitných konektorov a káblových koncoviek TME, ktorý vo svojom produktovom portfóliu ponúka všetky typy konektorov a káblových koncoviek. Na jednom mieste si tak viete rýchlo jednotlivé typy porovnať a vybrať si taký, ktorý bude presne vyhovovať vašim požiadavkám.

You may also like

SUV na každú situáciu? Taký je Opel Grandland. Objavte jeho schopnosti

Dnešné požiadavky na moderné autá sú najväčšie v