Index nosnosti pneumatiky. Čo to vlastne je?

Index nosnosti pneumatiky. Čo to vlastne je?

- in Nesmie vám ujsť
46
Komentáre vypnuté na Index nosnosti pneumatiky. Čo to vlastne je?

Tieto indexy pneumatík sú rôzne, no nie všetky sú pre vaše vozidlo tie správne. Možno ste sa nikdy ani len nezamýšľali nad tým, čo by sa stalo, ak by ste nemali index nosnosti a rýchlosti rovnaký, ako je ten odporúčaný.

Čo keď použijem pneumatiky s nižším indexom?

Index nosnosti hovorí o tom, akú záťaž dokáže uniesť jedna pneumatika. V praxi platí, že váha auta by mala byť vždy nižšia, ako je štvornásobok tohto udávaného čísla. Pri výbere vám pomôžu aj údaje v technickom preukaze, pretože tam nájdete minimálnu hodnotu, ktorá je potrebná pre bezpečnú jazdu práve vášho vozidla. Zimné, ale aj letné pneumatiky ich majú znázornené dvoj alebo trojciferným kódom, ktorý jasne hovorí o váhe zaťaženia v kilogramoch. Ak si zaobstaráte aj tie najlepšie letné pneumatiky, no budú mať index nosnosti nižší, ako je odporúčaný, počas jazdy môže dôjsť k viacerým komplikáciám. Jednou z nevýhod je, že pri jazde sa pneumatiky opotrebujú omnoho rýchlejšie a budete ich musieť vymeniť skôr, ako by ste chceli. Vlastnenie vozidla sa vám tým pádom výrazne predraží, no zníži sa aj komfort z jazdy. Okrem toho bude aj šoférovanie nestabilnejšie, preto dbajte, aby ste mali pneumatiky s odporúčaným indexom nosnosti.

Pri nižšom indexe strácate možnosť reklamovania pneumatík v prípade nejakých poškodení, pretože vy budete považovaný za pôvodcu poškodenia. Zabúdať netreba ani na možnosť získania pokuty pri kontrole vozidla, ktorú vám môže udeliť polícia. Najvážnejším ohrozením je však zvýšené riziko nehody, ku ktorej môže dôjsť v dôsledku explózie pneumatiky. Tú veľmi často spôsobí vysoký tlak vozidla, ktorý nedokážu gumy udržať.

A čo vyšší index nosnosti?

Kým nižší index nosnosti je nebezpečenstvo, naopak vyšší index vám prinesie lepšiu stabilitu auta. Počas silného vetra ho tak dokážete lepšie ovládať a jazda bude nielen kontrolovateľnejšia, ale aj bezpečnejšia. Dobrou voľbou je vyšší index nosnosti aj pre vodičov obľubujúcich športovú jazdu, pretože s ním lepšie zvládnete zákruty aj nerovný povrch cesty. Aj keď vyšší index nosnosti vozidlu prináša viaceré benefity, netreba zabúdať ani na vyššiu cenu a spotrebu paliva takýchto pneumatík. Ide síce o negatívne stránky, no každý vodič si musí rozmyslieť, či chce bezpečnosť a pohodlie alebo radšej plnšiu peňaženku. To, aký index si nakoniec vyberiete je na vás, no tomu nižšiemu sa radšej oblúkom vyhnite. Vaše vozidlo by mohlo mať počas jazdy problémy, ktoré by sa mohli skončiť horšie, ako si viete predstaviť. Pri kúpe vždy berte do úvahy aj označenie pneumatík, pretože to vám prezradí, či sa k vášmu autu hodia.

 

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no