Jack Brabham opustil tento svet

Jack Brabham opustil tento svet

- in Auto, Nesmie vám ujsť, Šport, Zaujímavosti
1272
0

Trojnásobný majster sveta Formuly 1 zomrel v pondelok ráno

Kým svet žije predovšetkým zranením Michaela Schumachera, vo veku 88 rokov opustila tento svet iná legenda. Jack Brabham zomrel 19. 5. 2014 vo svojom dome v Gold Coast (Austrália). Bol najstarším žijúcim víťazom a majstrom F1. 

Profesionálny život

Brabham sa narodil 2. apríla 1926 neďaleko Sydney. Od pätnástich rokoch pomáhal ako mechanik v garážach. Majstrovské tituly získal v rokoch 1959 a 1960 ako jazdec tímu Cooper, tretí z roku 1966 už niesol meno jeho “stajne”. Dodnes sa pokladá za jediného pilota, ktorý bodoval osobne skonštruovaným monopostom
Naposledy štartoval v roku 1970 v Južnej Afrike. Vo veku 44 rokov ukončil svoju kariéru. O deväť rokov neskôr sa mu podarilo získať iný titul a to Sir. Jeho nadšenie prešlo aj na jeho synov a vnukov, ktorí boli jazdcami v rôznych automobilových pretekoch. Keďže sa od mladého veku venoval práci v dielňach a garážach, bol jedinečným konštruktérom. Formula 1 ho pokladá za veľký prínos v oblasti technologickej inovácie. Ani po odchode do dôchodku sa neprestal venovať konštruktérskym prácam a zostávalo mu i viac času pre rodinu. 

V rokoch 1955 – 1970 absolvoval 126 pretekov Majstrovstiev sveta F1, v ktorých dosiahol štrnásť víťazstiev a 31 pódiových umiestnení. Jeho tím jazdil v seriáli MS v rokoch 1960 – 1992. V jeho farbách triumfoval v rokoch 1981 a 1983 aj Nelson Piquet. Pohár konštruktérov získal v rokoch 1966 a 1967. 

Legendárny zážitok

S Brabhamovým titulom Majster sveta v roku 1959 sa spája aj jedna príhoda. Svoj titul si zabezpečil tým, že na floridskom okruhu Sebring dotlačil svoje auto do cieľa. “Celé preteky som bol vo vedení, prvenstvo som stratil krátko pred cieľom. V poslednej zákrute mi došiel benzín a musel som auto do cieľa dotlačiť. Ak by som prijal nejakú pomoc, museli by ma diskvalifikovať. Dotlačil som auto a skončil na štvrtom mieste. Toto umiestnenie mi stačilo na víťazstvo v šampionáte,” zaspomínal si Brabham v roku 2009. 


Klobúk dole pred týmto pánom a veríme, že svetlo večnosti ho vovedie medzi ostatné legendy expresnou rýchlosťou, ktorá mu bola po celý život taká blízka. 

Zdroj a foto: tf1.fr

About the author

Leave a Reply

You may also like

Ktorá metóda opravy preliačin na aute je cenovo najvýhodnejšia?

Preliačiny na aute vznikajú z rôznych príčin. Či už