Havarijné poistenie hradí škody spôsobené krúpami

Havarijné poistenie hradí škody spôsobené krúpami

- in Zaujímavosti
1818
Komentáre vypnuté na Havarijné poistenie hradí škody spôsobené krúpami
Car accident on the street.

S príchodom jarného obdobia sa začínajú objavovať dažďové zrážky, pričom krúpy nie sú výnimkou. Krúpy predstavujú riziko najmä pre karosériu automobilov. No na poškodenie živelnou pohromou sa nevzťahuje povinné zmluvné poistenie automobilu. Náhradu škody môže od svojej poisťovne žiadať iba majiteľ motorového vozidla, ktorý si k zákonnému poisteniu dojednal tiež havarijné poistenie. V nasledujúcich riadkoch sa na havarijné poistenie a jeho rozsah pozrieme podrobnejšie.

Veľmi často si majitelia motorových vozidiel pri neriadenej búrke a krupobitiu sťažujú, že ich štvorkolesový miláčik utrpel zranenia. Objavujú sa väčšinou preliačiny ako od golfových loptičiek. Časť, ktorá má dojednané havarijné poistenie, môže zostať pokojná. Škodu totiž uhradí poisťovňa, ale je potrebné mať poistku dobre nastavenú.

Akonáhle nahlásite poistnú udalosť, poisťovňa vás informuje o ďalšom postupe. Kontaktuje vás mobilný techník či likvidátor, lebo bez prehliadky by ste nemali nechávať vozidlo opravovať.

Poisťovňa majú zmluvy s rôznymi autoservisy

Pracovník poisťovne, prípadne zmluvného autoservisu prezrie stav vášho automobilu. Poisťovne mávajú zmluvu s rôznymi autoservisy, pričom zoznam nájdete väčšinou na stránkach konkrétnej poisťovne. Cieľom je predchádzať poistným podvodom, ku ktorým v posledných rokoch dochádzalo čoraz častejšie.

Škodu spôsobenú na vozidle môžete riešiť jedným z dvoch spôsobov. Prvou možnosťou je, že likvidátor vyčísli škodu a čiastku vám poisťovňa preplatí. Automobil si potom môžete nechať opraviť v autoservise, ktorý si sami vyberiete. Druhou možnosťou je, že si necháte auto opraviť a faktúru pošlite poisťovni na preplatenie. No môže sa stať, že vám nepreplatí celú sumu.

Kľúčovým parametrom havarijného poistenia je spoluúčasť. Keď je spoluúčasť tristo euro a škoda činí dvesto euro, musíte si škodu uhradiť sami.

 

FOTO: © Fxquadro / Dollar Photo Club

About the author

You may also like

Ktorá metóda opravy preliačin na aute je cenovo najvýhodnejšia?

Preliačiny na aute vznikajú z rôznych príčin. Či už