Európske Auto roka 2016 – Opel Astra

Európske Auto roka 2016 – Opel Astra

- in Auto
1660
Komentáre vypnuté na Európske Auto roka 2016 – Opel Astra

Tento rok je najlepším autom v Európe nový Opel Astra, podľa hodnotenia 58 motoristických novinárov. Na druhé miesto umiestnili Volvo XC90 a na tretie Mazdu MX-5. Astra bola označená aj v mnohých individuálnych testoch za vrchol vo svojej triede, ktorou sú tzv. kompaktné autá. Preto bolo pravdepodobné že sa umiestni vysoko aj v ankete Auto roka.

Ponúka dve karosárske varianty, 5 dverový hatchback a kombi označované ako Sports Tourer (ST) za ktoré je príplatok 1000€. Obidva vychádzajú z novej odľahčenej architektúry. Pohon zabezpečujú najmodernejšie turbodiesle a benzínové motory s priamym vstrekovaním paliva.

Ponuka motorov je celkom široká. V štandardnej výbave Selection sú benzínové motory objemu 1.0 s turbom (105k), 1.4 atmosférický (100k) a naftové motory s objemom 1.6 (95k a 110k). Vo vyšších výbavách sú ďalej benzínové motory 1.4 s turbom (125k a 150k), 1.6 s turbom (200k) a naftové motory 1.6 (136k), 1.6 s turbom (160k). Niektoré z týchto motorov môžete nájsť aj v iných modeloch. Napríklad naftové 1.6ky má v ponuke aj Opel Mokka a 1.4 s turbom so 150 koňmi môže mať aj malý Opel Corsa. To už je slušná porcia výkonu v takom malom aute.

Čo sa týka prevodoviek, k väčšine motorov je 6 stupňová manuálna prevodovka, k niekoľkým slabším motorom je 5 stupňová manuálna. K určitým motorom je na výber aj automatická prevodovka, 5 stupňová EasyTronic a 6 stupňová.

Astra si získala body najmä vďaka možnostiam výbavy. Prvky výbavy, ktoré je možné mať v Astre sa normálne nachádzajú vo vyššej triede áut. Už štandardná výbava patrí medzi najvyššie. Čo je teda možné mať v Astre? Napríklad adaptívny tempomat, adaptívne LED Matrix svetlomety s technológiou AFL, ktoré by boli aj na samostatný článok. Ďalej zadné LED svetlá, sedadlo vodiča aj spolujazdca nastaviteľné v 8 smeroch s možnosťou manuálneho predĺženia sedáka a elektricky nastaviteľnými bedrovými opierkami. Alebo aj ventilácia predných sedadiel, elektricky nastaviteľné sedadlo vodiča s pamäťou a masážnou funkciou. Na zimu vhodné vyhrievanie predných aj zadných sedadiel a vyhrievanie volantu. A nakoniec spomeňme automatický parkovací asistent.

Ak ste práve v situácii že hľadáte pre seba auto, nový Opel Astra určite stojí minimálne za vyskúšanie.

 

About the author

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no