Európske Auto roka 2016 – Opel Astra

Európske Auto roka 2016 – Opel Astra

- in Auto
1660
Komentáre vypnuté na Európske Auto roka 2016 – Opel Astra

Tento rok je najlepším autom v Európe nový Opel Astra, podľa hodnotenia 58 motoristických novinárov. Na druhé miesto umiestnili Volvo XC90 a na tretie Mazdu MX-5. Astra bola označená aj v mnohých individuálnych testoch za vrchol vo svojej triede, ktorou sú tzv. kompaktné autá. Preto bolo pravdepodobné že sa umiestni vysoko aj v ankete Auto roka.

Ponúka dve karosárske varianty, 5 dverový hatchback a kombi označované ako Sports Tourer (ST) za ktoré je príplatok 1000€. Obidva vychádzajú z novej odľahčenej architektúry. Pohon zabezpečujú najmodernejšie turbodiesle a benzínové motory s priamym vstrekovaním paliva.

Ponuka motorov je celkom široká. V štandardnej výbave Selection sú benzínové motory objemu 1.0 s turbom (105k), 1.4 atmosférický (100k) a naftové motory s objemom 1.6 (95k a 110k). Vo vyšších výbavách sú ďalej benzínové motory 1.4 s turbom (125k a 150k), 1.6 s turbom (200k) a naftové motory 1.6 (136k), 1.6 s turbom (160k). Niektoré z týchto motorov môžete nájsť aj v iných modeloch. Napríklad naftové 1.6ky má v ponuke aj Opel Mokka a 1.4 s turbom so 150 koňmi môže mať aj malý Opel Corsa. To už je slušná porcia výkonu v takom malom aute.

Čo sa týka prevodoviek, k väčšine motorov je 6 stupňová manuálna prevodovka, k niekoľkým slabším motorom je 5 stupňová manuálna. K určitým motorom je na výber aj automatická prevodovka, 5 stupňová EasyTronic a 6 stupňová.

Astra si získala body najmä vďaka možnostiam výbavy. Prvky výbavy, ktoré je možné mať v Astre sa normálne nachádzajú vo vyššej triede áut. Už štandardná výbava patrí medzi najvyššie. Čo je teda možné mať v Astre? Napríklad adaptívny tempomat, adaptívne LED Matrix svetlomety s technológiou AFL, ktoré by boli aj na samostatný článok. Ďalej zadné LED svetlá, sedadlo vodiča aj spolujazdca nastaviteľné v 8 smeroch s možnosťou manuálneho predĺženia sedáka a elektricky nastaviteľnými bedrovými opierkami. Alebo aj ventilácia predných sedadiel, elektricky nastaviteľné sedadlo vodiča s pamäťou a masážnou funkciou. Na zimu vhodné vyhrievanie predných aj zadných sedadiel a vyhrievanie volantu. A nakoniec spomeňme automatický parkovací asistent.

Ak ste práve v situácii že hľadáte pre seba auto, nový Opel Astra určite stojí minimálne za vyskúšanie.

 

About the author

You may also like

Trojkolky pre nové pocity pri riadení

Pravidlo menej je viac iste neplatí pre trojkolky.