Aby vás východ Slovenska nezaskočil – tipy

Aby vás východ Slovenska nezaskočil – tipy

- in Nesmie vám ujsť
1504
Komentáre vypnuté na Aby vás východ Slovenska nezaskočil – tipy

Východ našej krajiny je pre mnohých stále veľkou neznámou. Chystáte sa do Košíc, Prešova alebo niekde úplne inde, prosto na východ? Tak potom sa pripravte na isté špecifiká, ktoré sa s týmto regiónom spájajú.

Typické nárečia

„To je ale hviľa do šveta!“ Alebo: „Vitrimce, idzem to vžac.“ A to je len zlomok výrazov, s ktorými sa na východe môžete stretnúť. Miestne nárečia, a že ich je požehnane, sú tu v ľuďoch stále silne zakorenené a človek, ktorý je na východe prvýkrát, môže mať problém s porozumením aj celkom jednoduchej vety. Ale len chvíľku. Pretože východniari sú ľudia srdeční a vždy sa s nimi dá dohovoriť. Keď to inak nejde, tak aj rukami a nohami. Hlavné je, aby ste si rozumeli. A čo v preklade znamenajú spomínané vety? Prvá hovorí o zlom počasí a preklad tej druhej znie: „Vydržte, idem to vziať“. Pre uši hotová lakucinka!

Do Raja sa platí

Prielom Hornádu, Tomášovský výhľad. Že vám to niečo hovorí? Pokiaľ sa venujete turistike, tak sa nečudujeme. A ak nie, návšteva týchto miest v Slovenskom raji vás presvedčí. Ale pozor. Špecifikom Slovenského raja nie je len osobitá, nádherná príroda, ale tiež poplatky vo forme návštevných lístkov. Také niečo nie je v našich národných parkoch zvykom, no peniaze takto vyzbierané slúžia dobrému účelu – obnove technických sprístupňovacích zariadení. Každý návštevník si teda platí aj za svoju bezpečnosť. Lístok si môžete kúpiť buď jedno, troj alebo päťdňový a jeho cena je daná tromi kategóriami – deti, dospelí a dôchodcovia.

Do Košíc vlakom, po Košiciach autom

Navštíviť napríklad Košice pomocou hromadnej dopravy určite nie je zlý nápad. Najmä keď existuje pomerne spoľahlivé vlakové spojenie na trase Bratislava – Košice. V prípade, že sa zdržíte viac dní, majte v zálohe aj nejaké to eso, ktoré vám uľahčí prepravu. Mohla by ním byť napríklad požičovňa áut Košice. Udržujte si prehľad o tom, na ktorých miestach si môžete auto požičať.

About the author

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli