Čo vedie k zadretiu motora?

Čo vedie k zadretiu motora?

- in Auto
0
Komentáre vypnuté na Čo vedie k zadretiu motora?
Zadretie motora je nákladná porucha. Zadretie motora môže viesť k jeho totálnej deštrukcii. Čo spôsobuje zadretie motora.

Najväčšou nočnou morou motoristu nie je defekt, ale zadretie motora. Zadretie motora je poškodenie, ktorého oprava je finančne náročná a niekedy aj nemožná. Viete, ako k zadretiu dochádza a ako sa mu dá predísť?

Príčiny zadretia motora

K zadretiu motora dochádza z dvoch príčin:

  • Nízka hladina motorového oleja
  • Absencia chladiacej zmesi, prehriatie motora

Nedostatok motorového oleja

Uvedeným dvom príčinám zadretiu motora sa dá predísť. Dôležité je poznať vozidlo dokonale a dokázať mu naslúchať. Nestačí venovať pozornosť len vizuálnej kontrole. Presne ako preverujete letné pneumatikytlak v pneumatikách, overte občas stav oleja. Zmerať hladinu a stav motorového oleja je otázkou pár minút. Modernejšie vozidlá dokážu na všetky straty oleja upozorniť. Kvôli nízkej hladine motorového oleja sa do jeho súčastí olej nedostáva a prestane správne fungovať. Dochádza k prehriatiu a zadretiu motora.

Jednotlivé časti motora sa o seba trú, zvyšuje sa ich teplota. V prípade zadretia motora z dôvodu nízkej hladiny oleja dochádza k poškodeniu kľukového hriadeľa, ojnice a piestu. Dobrou správou je, že táto porucha sa dá odstrániť tak, že sa vymení kľukový hriadeľ. Zlou správou je, že ak budete svietiacu kontrolku oleja dlho ignorovať, môžu vydreté komponenty zapríčiniť fatálne zničenie motora. Najnebezpečnejší je stav, kedy piesty a ložiská nevydržia tlak, odtrhnú sa a vytvoria v motore dieru. Výmena motora v tomto prípade je tak nákladná oprava, že hlavne u starších vozidiel by prevýšila zvyškovú cenu automobilu.

Absencia chladiacej zmesi

Chladiaca zmes je kvapalinou, ktorú vodiči len málokedy kontrolujú. Jej nedostatok je rovnako nebezpečný ako nízka hladina motorového oleja. Chladiaca zmes chladí celý motorový systém. Ak k chladeniu z dôvodu nízkej hladiny zmesi nedochádza, motor sa prehreje. Karbónové čiastočky upchajú mazacie kanáliky, čím dochádza k stavu podobnému ako pri nedostatočnom mazaní motora. Kontrola chladiaca kvapaliny v servise je lacnejšia ako lacné pneumatiky, a preto kontrolu nezanedbajte.

Nespoliehajte sa len na kontrolky v automobile a dajte na osobnú kontrolu. Predídete tak nákladnej oprave alebo zničeniu motora.

Náš tip: Neignorujte zvláštny zvuk motora. Obozretní buďte, keď v motore počujete klepkajúci zvuk alebo je motor príliš hlučný. Neignorujte úniky motorového oleja a občas sa pozrite pod kapotu.

 

About the author

You may also like

Jazdíme bezpečne – prečo brzdové platničky škrípu a kedy ich vymeniť?

Brzdový systém ma priamy vplyv na bezpečnosť jazdy.