Čo predstavuje 5 ročný FCA plán pre elektromobilitu?

Čo predstavuje 5 ročný FCA plán pre elektromobilitu?

- in Zaujímavosti
399
Komentáre vypnuté na Čo predstavuje 5 ročný FCA plán pre elektromobilitu?

Elektrické a hybridné vozidlá sa dostávajú čoraz viac do popredia. Emisné normy a regulácie pre spaľovacie motory sú jedným z dôvodov, prečo automobilky investujú svoj čas a peniaze do vývoja elektromobilov.

Ďalším z dôvodov pre výber tzv. zelenej energie môže byť  negatívny dopad spaľovacích motorov na životné prostredie. Okrem emisií výfukových plynov sa životné prostredie znečisťuje napríklad prostredníctvom netesností motorov a následným únikom spáleného oleja do vody alebo pôdy. Jediná kvapka spáleného motorového oleja môže znečistiť až 1 000 litrov pitnej vody.

Práve prísne podmienky pre emisné normy a čoraz menší záujem o vznetové motory v osobných automobiloch dopomohol k rozhodnutiu spoločnosti FCA úplne zastaviť ich výrobu.

FCA, Fiat Chrysler automobiles N.V

Táto spoločnosť vznikla zlúčením značiek Fiat a Chrysler v roku 2014 do novej holdingovej spoločnosti Fiat Chrysler automobiles N.V s hlavným sídlom v Holandsku. Týmto zaujímavým spojením vznikla talianska a americká nadnárodná spoločnosť, ktorá sa zaoberá vývojom, návrhom, výrobou a predajom automobilov po celom svete. Predaj sa týka aj náhradných dielov či iných komponentov súvisiacich s automobilmi.

Dôležité je však spomenúť, že aj keď skratka FCA v sebe schováva len dve značky- Fiat a Chrysler, nezaoberá sa len nimi. Pod túto spoločnosť patria ďalšie významné značky automobilov ako je Alfa Romeo, Fiat, Lancia, Abarth, Fiat Professional, Chrysler, Abarth, Jeep, Maserati, Ram a Mipar.

Business plan 2018

Fiat Crysler automobiles predstavilo v svojom pláne celom veľkú výzvu, ktorá sa týka vznetových motorov. Konkrétne o ich zastavení výroby a o ich nahradení elektrickými alebo hybridnými motormi. Bude sa jednať o osobné vozidlá značky Alfa Romeo, Maserati a Jeep. Celý tento odvážny ťah sa má uskutočniť do roku 2021.

Ďalším bodom v tomto pláne je investícia v hodnote 9 miliárd € do vývoja technológie elektrických vozidiel. V dnešnej dobe sa zo všetkých potenciálnych alternatívnych zdrojov energie osvedčil najlepšie elektrický pohon. Čo konkrétne tento návrh prináša pre jednotlivé značky?

  • Alfa Romeo plánuje zavedenie šiestich plug-in hybridov
  • Maserati uvedie do prevádzky 4 čisto elektrické modely a 8 plug-in hybridov
  • Jeep by mal ponúknuť 4 čisto elektrické vozidlá a 10 plug-in hybridov

Niektoré štáty sa snažia spotrebiteľov motivovať ku kúpe elektrického vozidla formou dotácie vo výške 5 000€ a úplnú úľavu od daní na takéto vozidlo. Motiváciou pre kúpu elektrického vozidla pre spotrebiteľa môže byť aj nižšia cena za palivo oproti konvenčným palivám ako je nafta alebo benzín. Jedno je však isté a to je fakt, že aj keď sú ponúkané rôzne dotácie, cena za elektrické vozidlá je stále vysoká oproti spaľovacím motorom, čo určite potenciálneho zákazníka môže odradiť.

 

 

About the author

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli