Čas vymeniť zimné pneumatiky za letné

Čas vymeniť zimné pneumatiky za letné

- in Nesmie vám ujsť
1564
Komentáre vypnuté na Čas vymeniť zimné pneumatiky za letné

O tom, že pred zimou je nutné vymeniť letné pneumatiky za zimné, sa hovorí často. Už menej sa však spomína nutnosť prezúvania po skončení zimy, teda na začiatku letnej sezóny. Možno je to tak preto, že jazdenie na zimných pneumatikách v lete nemôže ohroziť život cestujúcich. Avšak aj tu má výmena pneumatík zmysel.  Prečo by ste tak mali urobiť?

changing tires

Prečo prezúvať na letné pneumatiky?

V prvom rade ide o životnosť pneumatík. Ak ich budete používať v „nesprávnej“ sezóne, omnoho rýchlejšie sa opotrebujú. Je predsa nezmysel jazdiť v lete na zimných pneumatikách, zbytočne ich ničiť a v zime kupovať novú sadu!

Rozdiel je tiež v ich dezéne. Kým zimné majú dezén omnoho štruktúrovanejší, letné ho zas majú hladší. Zákon takisto určuje rozdielnu hĺbku dezénu. Letné musia mať dezén hlboký minimálne 1,6 mm a zimné aspoň 3 mm. Odporúča sa však v zime jazdiť s dezénom hlbokým aspoň 4 mm a v lete aspoň 3 mm. Ak teda budete aj v lete jazdiť na zimných pneumatikách, omnoho rýchlejšie ich zjazdíte. Prezutie pneumatík preto určite výrazne znižuje náklady.

Čo ešte treba vedieť pri prezúvaníchanging tires

Pri výmene pneumatík máte dve možnosti. Buď to zvládnete samy alebo sa obrátite na pneuservis. Ak však máte zimné a tiež letné pneumatiky obuté na samostatných diskoch, zvládnete to iste aj vo vlastnej garáži. Stačí jednoducho vymeniť kolesá. A prečo je dobré mať dve sady diskov? Dôvodov je niekoľko. Prvým je už spomínané jednoduché prezúvanie. Nemusíte za prezutie platiť autoservisu. Pri častom skladaní pneumatiky z disku sa navyše omnoho rýchlejšie opotrebuje. Rozdiel je aj vo vlastnostiach diskov. Kým na leto Vám postačia lacnejšie plechové, v zime sa oplatí mať hliníkové disky. Vyznačujú sa viacerými výhodami:

  • majú nižšiu hmotnosť a vďaka tomu má vozidlo lepšie brzdné vlastnosti
  • aludisky dokážu práve vďaka svojej hmotnosti znížiť spotrebu paliva
  • majú dlhšiu životnosť, pretože hliník je omnoho odolnejší voči korózii, dokonca i v zime
  • hliník nereaguje s posypovou soľou
  • údržba je jednoduchá
  • veľkou výhodou je tiež ich perfektný vzhľad

 

Po výmene pneumatík by ste nemali zabudnúť ani na ďalšiu podstatnú „drobnosť“, ktorou je geometria kolies. Je vhodné nechať si ju premerať nielen po nehodách, či po nárazoch na obrubník alebo výmoľ. Vhodný čas na premeranie geometrie kolies je totiž práve po každej výmene pneumatík. Ak potrebujete pomoc s výberom vhodných pneumatík, či diskov, obráťte sa na pneumatiky.sk. Dozviete sa všetko, čo je potrebné pre bezpečné a šetrné jazdenie a nájdete tu aj predaj pneumatík za skvelé ceny.

 

FOTO: jurra8 / Dollar Photo Club

About the author

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no