Ako sa zachovať, keď ste natankovali nesprávne palivo

Ako sa zachovať, keď ste natankovali nesprávne palivo

- in Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Ako sa zachovať, keď ste natankovali nesprávne palivo
Ako sa zachovať, keď ste natankovali nesprávne palivoAko sa zachovať, keď ste natankovali nesprávne palivo

Kto nič nerobí, ten nič nepokazí. Nehody a omyly sa stávajú aj najviac skúseným motoristom. Nejednému sa prihodila nebezpečná situácia, kedy do nádrže natankoval namiesto benzínu naftu alebo naopak. Čo v tejto situácii robiť? A naopak, čo nerobiť po nesprávnom natankovaní paliva?

Chyba, ktorá sa bežne stáva aj skúseným

Ak sa vám podarí husársky kúsok s natankovaním nesprávneho paliva, vedzte, že nie ste sami. Na vine bývajú dve príčiny. Prvá je, že vlastníte viac vozidiel a jedno je na naftu, pričom druhé na benzín. Problémom môžu byť aj služobné autá, ktoré jazdia na iné palivo ako vaše súkromné vozidlo. Druhá príčina býva v rôznom farebnom označení palivových pištolí. Hlavne v zahraničí môžu byť takéto označenie mätúce.

Ako sa vyhnúť chybnému natankovaniu

Jedinou radou, ako sa nesprávnemu natankovaniu vyhnúť, je dávať pri tankovaní pozor a sústrediť sa len na danú činnosť. Ak si nie ste istí druhom paliva, ktoré idete tankovať, radšej sa spýtajte obsluhy čerpacej stanice. Nikdy sa nespoliehajte na farebné označenie štítku paliva. Nejde predsa o označenie pneumatík alebo štítok na pneumatikách. Čítajte a buďte pozorní.

Čo robiť po chybnom plnom natankovaní

Ak sa vám podarilo natankovať veľké množstvo nesprávneho paliva, máte jedinú možnosť, čo robiť. Musíte privolať odťahovú službu a auto dať previesť do servisu. V servise nádrž odčerpajú a vyčistia. Celý špás nie je lacná záležitosť a za takúto chybu sa platí viac ako za snímač tlaku pneumatík alebo kvalitné snehové reťaze. V žiadnom prípade nesmiete zapnúť zapaľovanie alebo nedajbože naštartovať.

Čo robiť po chybnom čiastočnom natankovaní

Podľa odborníkov by nemalo byť nevhodné palivo do 5 % objemu nádrže problém. Znamená to, že ak ste do naftovej nádrže natankovali len zopár litrov benzínu, dotankujte následne naplno nádrž naftou. Počas jazdy tankujte po každých pár kilometroch naplno. Pomôcť môže doplnenie aditíva.

Opačný prípad by sa stať nemal t.j. mylné natankovanie nafty do benzínu. Benzínová nádrž má totiž hrdlo užšie ako naftová. Napriek tomu sa môže aj táto situácia prihodiť. Pár litrov opäť neohrozí motor. Pocítite len znížený výkon. Nádrž podobne ako v prvom prípade dotankujte benzínom a tento proces opakujte po pár kilometroch jazdy.

Tip na záver: Nech už sa stane ktorákoľvek z uvedených situácií, je dobré po omyle motor preveriť v servise. Skontrolovať by sa mali sviečky, vstrekovač, katalyzátor a palivové čerpadlo.

 

About the author

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli