Ako znížiť spotrebu paliva?

Ako znížiť spotrebu paliva?

- in Auto, Nesmie vám ujsť
0
Komentáre vypnuté na Ako znížiť spotrebu paliva?
Ako znížiť spotrebu paliva.

Pred 20 rokmi motoristi jazdili takmer bez premýšľania o spotrebe no dnes sa spotreba stala kľúčovým atribútom auta. Nie každý je pripravený prejsť na hybrid alebo elektrické auto, ľudia sú verní svojim zvykom a obávajú sa nových technológií a uprednostňujú rokmi overené riešenia.

Čo robiť, ak spotreba auta začala tlačiť na rodinný rozpočet? Spotrebu paliva je celkom možné znížiť svojpomocne. Prinášame niekoľko tipov, ako znížiť spotrebu paliva.

Zmeňte štýl jazdy

V rodinách, kde je auto spoločné, si dobre uvedomujú, že spotreba paliva toho istého auta sa líši od vodiča k vodičovi. Štýl jazdy je určujúci faktor: rozdiel medzi agresívnou a pokojnou jazdou môže byť 2-3 litre na 100 km.

Nedávajte však rovnosť medzi nízku spotrebu paliva a rýchlosť korytnačky. Ekonomická jazda znamená jazdiť efektívne, nie pomaly. Po meste sa môžete pohybovať celkom dynamicky, no premyslene: nezrýchľujte, ak je pred vami zápcha alebo červená na semafore; používajte brzdenie motorom; dole kopcom nechajte auto zrýchliť bez dotyku plynového pedála a pred stúpaním naopak zrýchlite vopred. Dobré čítanie situácie na ceste zo strany vodiča nielen zvyšuje bezpečnosť, ale aj šetrí benzín.

V konečnom dôsledku nie je palivová účinnosť jazdy určená priemernou rýchlosťou, ale rovnomernosťou pohybu. Plynulá jazda pri stabilných otáčkach motora bez prudkého brzdenia a zrýchľovania je najvýhodnejšia.

Používajte režimy ECO

Mnoho áut má funkciu ECO – ekonomický režim jazdy. ECO môže byť samostatné tlačidlo, ktoré aktivuje ekonomický program motora a prevodovky, alebo kontrolka na prístrojovej doske, ktorá vás informuje, že sa nachádzate v „zelenom“ rozsahu otáčok s minimálnou spotrebou paliva a emisiami. V každom prípade je efekt cítiť, jazda v režime ECO je najhospodárnejšia.

Mimo mesta pomôže znížiť spotrebu tempomat. S automatickým tempomatom nedochádza k prudkým akceleráciám a zbytočnému radeniu prevodových stupňov, čo prispieva k ekonomickej jazde.

Nevozte príliš veľa zbytočnosti

Inžinieri bojujú o každý kilogram, snažia sa auto odľahčiť, pretože ľahké auto ide rýchlejšie a hospodárnejšie. A ich snahu negujeme tým, že so sebou nosíme kopu nepotrebných vecí. Urobte si poriadok v kufri. Často sú tam predmety na piknik a outdoorové aktivity, detské bicykle, náhradné diely kúpené do budúcnosti a jednoducho zabudnuté veci. To všetko vedie k výraznému zvýšeniu hmotnosti a v dôsledku toho k vysokej spotrebe paliva.

Ale všetko je dobré s mierou: príslušenstvo, ktoré potrebujete, nechajte na mieste.

Natankujte dobré palivo

Určite ste si všimli, ako sa pri zmene čerpacích staníc mení aj spotreba paliva. Kvalita paliva priamo ovplyvňuje účinnosť jeho spaľovania, a tým aj účinnosť motora. Ak máte dobrý benzín s vysokým oktánovým číslom motor vyvinie plný výkon. Znižuje sa aj spotreba, čím sa kompenzujú vyššie náklady na palivo. Preto je nepravdepodobné, že najlacnejší benzín bude výnosnejší ako drahší, ale kvalitný.

Experimentujte s rôznymi druhmi paliva na rôznych čerpacích staniciach a zakaždým merajte spotrebu. Pri peniazoch je voľba lepšieho paliva zrejmá, príjemným bonusom bude lepšia dynamika a životnosť motora.

Naplánujte si trasu

Vodiči merajú spotrebu paliva pomerom spotrebovaných litrov a prejdenej vzdialenosti (l/100 km). Existuje však aj iná technika: spotreba za jednotku času (zvyčajne za hodinu alebo minútu), takýto výpočet je bežný v letectve a navigácii. Auto stojace v dopravnej zápche, na voľnobeh, spotrebuje 1-1,5 litra benzínu za hodinu, čo je porovnateľné s 10 km jazdou. Preto je výhodnejšie obísť zápchu, aj keď to trvá dlhšie.

Ak chcete jazdiť rozumne, naplánujte si trasu vopred. Používajte online mapy, ktoré zobrazujú dopravné zápchy v reálnom čase. Okrem samotných dopravných zápch sa môžete vopred informovať o dopravných nehodách a opravách ciest.

Vyhnite sa cestovaniu počas dopravných špičiek, keď je premávka najvyššia. Ak odídete ráno o pol hodinu skôr, môžete sa do práce dostať oveľa rýchlejšie. A namiesto toho, aby ste večer stáli v zápche, je lepšie zájsť pešo do najbližšej posilňovne a stráviť tento čas výhodnejšie.

Náhradné diely na autá sú kľúčovými pre udržanie vozidla v bezporuchovom stave. Pri ich výbere je dôležité dbať na kvalitu, aby ste zabezpečili dlhšiu životnosť a bezpečnosť vášho vozidla. Pravidelná výmena a údržba sú nevyhnutné pre spoľahlivý a bezpečný chod auta.

About the author

You may also like

Čo nenechať v aute v horúce dni

Horúce letné dni dávajú šancu opáliť sa, no