Ako vybrať zimné pneumatiky

Ako vybrať zimné pneumatiky

- in Nesmie vám ujsť
1109
Komentáre vypnuté na Ako vybrať zimné pneumatiky

Zima klope na dvere a všetci motoristi sa pomaly chystajú na prezúvanie letných pneumatík za zimné. Už ste si vybrali, ktoré zimné pneumatiky budú pre vaše auto ideálne? Sedia informácie o pneumatike s technickým preukazom vozidla? A vôbec, aká značka pneumatík bude pre vás ideálna? To všetko sa dočítajte v tomto článku, kde sme zhrnuli výsledky najnovších testov zimných pneumatík.

Údaje musia sedieť

Zimné pneumatiky sú zväčša určené na jazdu pri nižších teplotných stupňoch ako 7°C. Dezén pneumatík je o niečo členitejší ako v prípade letných pneumatík. Nie je však pravidlom, že by boli zimné pneumatiky určené len na jazdu v chlade. Do hry vstupujú aj iné faktory, ako napríklad povrch vozovky a poveternostné podmienky. Aby sme vybrali správne zimné pneumatiky, musíme rozumieť označeniam, ktoré na nich nájdeme.

Typ pneumatiky určujeme podľa šírky pneumatiky v mm: ide o najdôležitejší údaj, ktorý vždy musí sedieť s technickým preukazom. Ďalší údaj, ktorý určuje váš „techničák“ je výška plášťa pneumatiky (profil). V ňom je vyjadrený pomer výšky plášťa k jeho šírke. Rovnako dôležité je poznať priemer disku, na ktorý bude pneumatika nazutá. Býva označený písmenom R (R16…). Nosnosť pneumatiky predstavuje číselný index. Tak ak máte v technickom preukaze napísanú nosnosť 92, určite kupujte pneumatiky s rovnakým označením. V neposlednom rade zvažujte aj rýchlostný index pneumatík. Tu už nemusíte sledovať technický preukaz vozidla. Ide o rýchlosť, ktorou môžete s danou pneumatikou jazdiť. Na pneumatikách sa uvádza minimálna rýchlosť. To znamená, že si pokojne môžete vybrať pneumatiky s vyšším rýchlostným indexom – vyjadruje sa písmenami.

Prehľad rýchlostných indexov:

 

 

 

Zdroj: http://www.testy-pneumatik.sk/znacenie-pneumatik/

Reálne skúsenosti zákazníkov

Ak sa už vieme orientovať  základných údajoch, pozrime sa na to, ako sa zákazník môže orientovať v oficiálnych testoch pneumatík nemeckého ADAC či portálov Autoexpress a AutoMotorSport. Na renomovaných weboch dokážete nájsť aj reálne recenzie motoristov na konkrétne značky zimných pneumatík.

Na stránke www.testy-pneumatik.sk/adac-testy-zimne/ nájdete výsledky testov rôznych typov pneumatík. ADAC sa zameral na bežné 195/65 R15 pneumatiky, ktoré sú tiež najpoužívanejšie na slovenských cestách. Víťazom v tejto kategórii je výrobca Continental WinterContact TS 860. K skvelej kvalite sa vyjadrili aj motoristi zo Slovenska. Oceňujú najmä správanie pneumatík na mokrej vozovke. Pneumatiky vydržali dlhú dobu a vodiči s nimi najazdili tisícky kilometrov. Medzi elitné zimné pneumatiky sa zaradila značka ESA Tecar Super Grip 9. Pneumatiky získali v testoch takmer plný počet bodov. Najoceňovanejšia je ich nízka opotrebovanosť a správanie na snehu. Nevýhodou je, že sa na slovenskom trhu stále nepredávajú. Trojicu najlepších uzatvára značka Kleber Krisalp HP3, ktoré získali viac ako 90% hodnotenie.

Na športové automobily sa zameral nemecký magazín AutoMotorSport. Vykonal testy pneumatík s rozmerom 225/45 R18. Vďaka čoraz športovejšiemu „looku“ automobilov ako Škoda Octavia a Škoda Superb sa podobné pneumatiky vyskytujú na slovenských cestách stále častejšie. A výsledok? Michelin Pilot Alpin PA4 ovládli tabuľku spokojnosti. Tieto zimné pneumatiky získali takmer plný počet bodov vo všetkých aspektoch – správanie na snehu, mokrom povrchu či opotrebovanie. Najnižšiu hodnotu vykazuje hlučnosť, ktorá je na tom v porovnaní s ostatnými značkami stále lepšie. Rovnako ako v teste ADAC sa vysoko umiestnili pneumatiky Continental WinterContact TS 860.  Tak ako pri bežnom rozmere, aj tu oceňujú užívatelia najmä prilnavosť na mokrom povrchu. Až 96% motoristov by tento typ pneumatík kúpil znovu. Naopak mizerným výsledkom skončilo testovanie pneumatík Kumho WinterCraft WP71. Tieto pneumatiky síce stále patria medzi kvalitnejšie produkty, nemeckých novinárov odradilo opotrebovanie či jazda na hrane. Hlučnosť taktiež nie je najsilnejšou stránkou pneumatík. Síce v chladnejších teplotách, no na suchu reagovali pneumatiky omnoho lepšie ako mokrom prostredí.

Britský časopis AutoExpress pristupuje k hodnoteniam veľmi kriticky. Testovaniu podrobí vždy najkvalitnejšie značky a dáva si poriadne záležať. Preto ak vidíte hodnotenie pod 90%, stále ide o TOP kvalitu na zimu. Pneumatiky Continental WinterContact TS 860 sú tohtoročným lákadlom. Aj v tomto teste sa umiestnili na prvé miesto a zaslúžene. Nízke opotrebovanie a skvelé jazdné vlastnosti na mokrej vozovke predurčujú tieto pneumatiky k voľbe číslo 1 v roku 2017! Svoje vedia povedať aj slovenskí motoristi, ktorí na nich najazdili tisíce kilometrov. Podľa očakávaní by po tomto type pneumatík siahli znovu. 5 z 5 dostala značka Hankook Winter i*cept RS2 W452. Slovenskí motoristi sú k tomuto modelu o niečo kritickejší ako britskí novinári. Napriek tomu ide o TOP radu vo svojej triede. Najvyššie hodnotené je správanie v snehu či na mokrej vozovke. Za zmeinku stojí aj nízke opotrebovanie či jazda na hrane. Rovnako uspela značka Dunlop so svojím radom Winter Sport 5.

Súčasné možnosti motoristov sú čoraz väčšie. Výber kvalitných zimných pneumatík sa rozširuje, čo občas vytvára menšiu nerozhodnosť používateľov. Každý vodič by si mal pred kúpou pneumatík pozorne prečítať hodnotenie motoristov na jednotlivé značky zimných pneumatík. Pri výbere zohľadňujte v prvom rade kvalitu, technické parametre a v neposlednom rade dostupnosť i cenu.

About the author

You may also like

Ako si vybrať správny motorový olej

Kvalitný motorový olej umožňuje predĺžiť životnosť motora automobilu