Povinné zmluvné poistenie: Čo vám hrozí, keď ho nemáte uzavreté?

Povinné zmluvné poistenie: Čo vám hrozí, keď ho nemáte uzavreté?

- in Nesmie vám ujsť
941
Komentáre vypnuté na Povinné zmluvné poistenie: Čo vám hrozí, keď ho nemáte uzavreté?

Povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu motorových a prípojných vozidiel má povinnosť uzavrieť každý držiteľ alebo majiteľ vozidla, registrovaného na území Slovenskej republiky. To je formulka, ktorú ovládame všetci, no čo sa deje v momente, keď PZP nemáme a staneme sa účastníkmi dopravnej nehody?

Nepoistené vozidlo znamená obrovské riziko

Vedeli ste, že každé dvanáste auto alebo motorka nemá uzavreté povinné zmluvné poistenie? Asi ste túto informáciu ani len netušili, no ak spôsobí vodič nehodu, musí ju uhradiť z vlastných zdrojov. Ak by ho mal zákonne poistené, následky nehody by zaplatila poisťovňa, no takto mu ostáva len dúfať, že sa na ceste nič nestane. A to je obrovské riziko, nemyslíte? Najmä ak si človek predstaví, že by vodič nepoisteného vozidla niekoho zmrzačil alebo nebodaj usmrtil, následky sú doslova katastrofálne. Jedna nerozvážnosť v podobe nepoisteného auta, vás môže vyjsť na desiatky, ba až tisíce Eur, nehovoriac o psychickej ujme. Stratám sa však dá predísť povinným zmluvným poistením, ktoré v prípade nehody zaplatí všetko potrebné. Ak niekedy premýšľate nad tým, že úhradu poistného odsuniete, aby ste ušetrili, vždy majte na pamäti, že nerozvážnym konaním môžete prísť úplne o všetko, ručíte totiž celým majetkom.

Aj na požičanom vozidle musí byť platné PZP

Vždy sa uistite, že auto, ktoré sa chystáte šoférovať, má uzavretú a uhradenú poistku – platné povinné zmluvné poistenie. Máte v pláne požičať si kamarátovo auto? V poriadku, ale berte do úvahy, že ste zaň plne zodpovedný, a ak nemá platné PZP, všetky škody hradíte vy ako vodič vozidla. Takisto preberáte zodpovednosť aj za škody  na zdraví, ak by sa nejaké počas jazdy stali spolucestujúcim. A tí by od vás tiež mohli vymáhať škody v prípade zranení.  Čo z toho teda plynie? Nikdy si nesadajte za volant auta, ktoré nemá platné povinné zmluvné poistenie. Takisto je risk cestovať v nepoistenom aute ako pasažier. PZP, ak ho uzavriete výhodne, vás vyjde len na niekoľko desiatok Eur, ak však túto povinnosť obídete, môžete skončiť s tisícovými dlžobami na krku.

 

About the author

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no