Ako odstrániť vlhkosť v interiéri vozidla?

Ako odstrániť vlhkosť v interiéri vozidla?

- in Zaujímavosti
0
Komentáre vypnuté na Ako odstrániť vlhkosť v interiéri vozidla?
Ako odstrániť vlhkosť v interiéri vozidla?

Rosenie okien, navlhnuté sedačky, zápach vo vozidle. Všetky uvedené problémy v aute majú jedného spoločného menovateľa – vlhkosť. Vlhkosť v interiéri vozidla je nepríjemná, komplikuje cestovanie a môže vyvolať alergie z plesní. Ako sa dá vlhkosť v interiéri automobilu odstrániť?

So zarosenými oknami nejazdite

V zime je na cestách často vidieť jeden nebezpečný úkaz, a to šoférov, ktorí sa pozerajú na vozovku cez malý priezor. Zvyšok predného skla majú zarosený alebo zľadovatený. Výhľad je kľúčový z hľadiska bezpečnosti jazdy viac ako pneumatiky Kormoran. Neriskujte a sklá pred cestovaním vyčistite. Alebo s vlhkosťou bojujte, aby sa sklá nerosili a nezamŕzali.

Príčiny vlhkosti vo vozidle

Vlhkosť sa do interiéru dostáva rôznymi spôsobmi. Stačí, aby ste v zime nasadli do auta so zasneženými topánkami. Voda zostane na koberčekoch, začne sa odparovať a na oknách nájdete druhý deň mokré škvrny či ľad.

Veľmi často vlhkosť do auta vniká aj cez popraskané tesnenia okien a dverí. Ak sa vám v aute tvorí vlhkosť, na vine môže byť tiež nefunkčný kabínový filter alebo zanesený priestor medzi predným sklom a motorom.

Čo na vlhkosť v interiéri zaberá

Samozrejme, že prvé, čo musíte proti vlhkosti podnikať, je vetranie. Po zaparkovaní otvorte dokorán všetky dvere, aby ste vyvolali prievan.

Z kompletnej ponuky prípravkov a pomôcok proti vlhkosti je najlepší odvlhčovač vzduchu. Použiť môžete aj ten, ktorý máte doma v spálni. Kúpiť sa dajú tiež špeciálne odvlhčovače do auta v zmenšenej verzii.  Pozor na to, aby sa nahromadená voda nevyliala späť do vozidla.  Čistenie sedačiek a kobercov môže byť drahšie ako lacné pneumatiky.

Z dostupnejších prostriedkov proti vlhkosti môžete vyskúšať jedlú soľ. Nasypte ju do misky a nechajte voľne vo vozidle. Podobne by mala pomôcť aj stielka pre mačky t.j. nabrúsené drevené piliny.  Pilinami naplňte staré ponožky a umiestnite ich na rôzne miesta v aute. Posledné uvedené prostriedky však nevyzerajú tak esteticky ako napríklad hliníkové disky. Preto vyskúšajte silikónový gél, ktorý býva uložený v balení s topánkami. Dá sa kúpiť aj voľne vo väčších množstvách v pekných vrecúškach, ktoré zavesíte do interiéru vozidla.

Menej účinné sú staré rady motoristov. Niektorí dávajú na prístrojovú dosku novinový papier, iní skúšajú okrem jedlej sódy účinky soli alebo ryže s bavlnou.

 

About the author

You may also like

Ako chrániť podvozok auta pred koróziou

Podvozok auta je najviac vystavený riziku korózie. Kvôli