Ako bezpečne jazdiť na snehu.

Ako bezpečne jazdiť na snehu.

- in Zaujímavosti
74
Komentáre vypnuté na Ako bezpečne jazdiť na snehu.

Jazda v nehostinných zimných podmienkach dáva každoročne zabrať vodičom po celom Slovensku. Obzvlášť obozretní musia byť vodiči jazdiaci v severných a horských oblastiach. Jazda na zasnežených a zľadovatených cestách má svoje špecifiká, ktorým treba prispôsobiť štýl jazdy aj na zdatnom Opel Grandland.

Najkritickejšie úseky sú zjazdy, výjazdy a rozbeh do kopca, prejazd cez zákrutu a jazda po zľadovatenej ceste, ktorá na prvý pohľad môže pôsobiť suchým dojmom, no pri zníženej obozretnosti môže spôsobiť značné komplikácie.

Plynule a s nadhľadom

Presne takto by sa dal v skratke opísať najlepší štýl jazdy na snehu. Ak je niečo, čomu by ste sa mali zásadne na zimných zasnežených cestách vyhýbať, tak sú to prudké pohyby a trhnutia volantom. Plyn a brzdu stláčajte jemne a s citom. Pri rozbehu tým predídete prešmykovaniu kolies a pri pomalom a plynulom brzdení je menšia šanca, že sa dostanete do šmyku. Pri brzdení využívajte prednostne prirodzenú brzdnú silu motora. Aj keď je pre autá súčasnosti ako Opel Astra samozrejmosťou funkcia ABS, je lepšie sa prudkému brzdeniu na snehu vyhnúť.

Sledujete cestnú premávku a hlavne predvídajte. Je lepšie mať na reakciu dostatok času ako v strese zareagovať nesprávne, napríklad prudkým strhnutím volantu, ktoré na zľadovatenej ceste môže viesť k nepríjemnej nehode.

Rovnako tak jazda z kopca alebo prudké stúpanie by malo byť plynulé, a pokiaľ je to možné, na konštantnej rýchlosti bez prudkého brzdenia a pridávania plynu.

Čierny ľad

Čierne miesta na zasneženej ceste, alebo tiež čierny ľad, častokrát na prvý pohľad nevyzerajú nebezpečne. No úseky s odhaleným asfaltom sú súčasťou zasneženej a zľadovatenej cesty, a tak je len veľmi malá šanca, že nebudú rovnako zamrznuté a šmykľavé ako zbytok vozovky. Pri prejazde podobnými úsekmi treba byť rovnako obozretný a nenechať sa oklamať mylnou vidinou suchého asfaltu.

Po úspešnom odparkovaní vozidla v cieli vašej cesty sa odporúča na autách s automatickou prevodovkou Opel Crossland zaradiť štandardne “P” pre režim parkovania. Autá s manuálnou prevodovkou nechajte zaparkované so zaradeným neutrálom alebo prvým rýchlostným stupňom. Potom už len nezabudnite zdvihnúť stierače, aby vám neprimrzli k čelnému sklu.

 

 

 

You may also like

Dymí vám z výfuku? Takéto môžu byť príčiny

Dym z výfuku auta je bežný jav, no